Loni v Česku přibylo 62 410 nových živnostníků, o 2,2 procenta méně než v roce 2015. Celkový počet živnostníků stoupl na 2,1 milionu, podnikatelskou činnost však vyvíjí jen 49 procent z nich. Třetina nových živností byla vydána v oblasti obchodu a dvě pětiny nových podnikatelů jsou ženy. V úterní tiskové zprávě to uvedla firma Bisnode.

"Meziročně se podíl žen mezi nově registrovanými podnikateli zvýšil o jeden procentní bod a podíl mužů se naopak o jeden procentní bod snížil," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Celkový počet živnostníků registrovaných v ČR ke konci roku 2016 dosáhl 2,099 milionu, což meziročně představuje nárůst o 45 895. Firma odhaduje, že podnikatelskou činnost vyvíjí v tuzemsku zhruba milion podnikatelů, tedy 49 procent všech živnostníků, a tak 51 procent je neaktivních.

"Podnikání na živnostenský list v ČR v posledních několika letech spíše stagnuje. Češi se začali přiklánět k podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným, které přináší menší rizika a větší prestiž na trhu," dodala Štěpánová.

Třetina nových živností byla vydána v oblasti obchodu, silné zastoupení má také výroba. Nejvíce nových živnostníků bylo zaregistrováno v Praze (19,5 procenta), Středočeském kraji (12,5 procenta) a Jihomoravském kraji (11,2 procenta).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru