Měnící se potřeby zaměstnanců přináší nové nároky na kanceláře. Na trh práce nastupuje takzvaná generace Z, která má oproti svým předchůdcům zcela jiné představy o prostředí, ve kterém by chtěla pracovat. Technologie navíc přetváří styl práce směrem k větší flexibilitě a zároveň sílí tlak na udržitelný provoz kanceláří. V budoucnu přitom tyto trendy ještě zesílí. Ve spolupráci s ředitelkou oddělení pronájmů společnosti Skanska Alexandrou Tomáškovou jsme pro vás připravili tipy, jak už nyní připravit vaši kancelář na budoucí výzvy.

1. Přizpůsobte kanceláře potřebám zaměstnanců

Zaměstnavatelé si stále častěji uvědomují, že příjemné pracovní prostředí pomáhá udržet a přilákat talenty a zároveň motivovat zaměstnance a zvyšovat jejich produktivitu. Pokud chtějí firmy i v budoucnu obstát v boji o schopné pracovníky, měly by uzpůsobit své kanceláře tak, aby se v nich lidem dobře pracovalo.

"Nemusí to být žádná okázalá přestavba ani nákladná investice. Stačí maličkosti jako třeba prvky, které vnáší do kanceláří pocit domova. Můžete do prostoru přidat gauče, lampy či závěsy nebo třeba oživit prostranství kolem budovy komunitní zahrádkou, kam si lidé mohou zajít vypít kafe nebo se setkat po práci na nějaké kulturní akci," radí Tomášková.

Čím dál tím víc podle ní platí, že lidé chtějí pracovat, aby mohli žít, a ne žít, aby mohli pracovat. Touží přitom užít si život včetně práce. "Zaměstnavatelé se budou muset těmto požadavkům stále více přizpůsobovat. Vidíme to už teď na millenials. A budoucí generace, které teprve vyrostou, budou mít ještě zcela jiné potřeby," říká Tomášková.

2. Vytvořte flexibilní pracovní prostředí

Kancelář budoucnosti by měla umožnit lidem efektivní spolupráci, ale zároveň jim poskytnout i dostatek soukromí. "Lidé dnes chtějí mít volbu. Možnost vybrat si je hnacím pohonem dnešní generace. V souvislosti s tím vznikají nové koncepty pracovního prostředí, které kombinují otevřené a uzavřené kanceláře a umožňují zvolit si pracovní místo podle toho, na jakém úkolu zrovna děláte," uvádí Tomášková.

Zasedačka roku

Hlasujte pro nejatraktivnější české kancelářské prostory na webu Kancelář snů. Udělit svůj hlas interiérům firem, které se přihlásily do soutěže CBRE Zasedačka roku, můžete až do 31. ledna 2017. Kompletní fotogalerii všech přihlášených firem naleznete na webu Zasedačka roku.

Flexibilní by ale kanceláře měly být i s ohledem na možné změny, které mohou s postupem času nastat, jako třeba růst firmy nebo přeskupení jednotlivých oddělení. "Ideální je, pokud můžete prostor přestavět, aniž byste se museli stěhovat. Využít k tomu lze například příčky, které je možné demontovat a postavit zase jinde, nebo různá multifunkční řešení jako třeba schodiště se zásuvkami a tak dále," doporučuje Tomášková.

Větší flexibilitu by ostatně zaměstnanci neměli mít jen v kanceláři, ale i s ohledem na styl práce. S měnícími se požadavky pracovníků bude v budoucnu stále více sílit zájem o alternativní formy pracovních úvazků nebo práci z domova. Jestliže zaměstnavatelé nabídnou svým lidem větší volnost, pomůže jim to udržet si kvalifikované zaměstnance, zvýšit jejich loajalitu a zůstat tak konkurenceschopnými.

3. Zapojte inovativní technologie

Pracovat odkudkoliv dnes umožňují i moderní technologie. K výkonu řady zaměstnání nepotřebujete místnost se čtyřmi stěnami, ale stačí vám pouze chytrý telefon, tablet či laptop. Umělá inteligence zjednodušuje a zrychluje rutinní pracovní úkony, díky čemuž mají lidé více času na kreativní úkoly a vymýšlení inovací.

Chytré technologie se přitom dají efektivně využít i přímo v kancelářských budovách. Inteligentní systémy pomáhají vytvářet příjemné klima a světelný komfort a aplikace ulehčují zamlouvání zasedacích místností, plánování schůzek či rezervování služebních aut. "My jsme například pro naši budovy vytvořili unikátní aplikaci, kde si na jednom místě mohou zaměstnanci objednat různé služby, které jim zpříjemňují pracovní den. Pomáhají jim například vyhledat restaurace v okolí, sdílet kola či auta nebo třeba využít služeb prádelny," podotýká Tomášková.

4. Dbejte na trvalou udržitelnost

Technologie zároveň umožňují sledovat spotřebu energií či vody, úsporně regulovat chlazení a topení či rozsvěcet světla podle množství slunečního svitu. Nejenže tak šetří peníze i přírodu, ale zároveň vytvářejí příjemnější pracovní prostředí. Jejich využití tak souvisí i s trendem trvalé udržitelnosti, k němuž přispívá také výběr vhodných materiálů. Ty by v ideálním případě měly pocházet z lokálních zdrojů a neobsahovat těkavé látky.

Výstavbu "zelených" kanceláří v Česku podněcuje konkurence na realitním trhu i legislativní tlak. V tuzemsku tak přibývají administrativní budovy, které disponují různými environmentálními certifikáty. Nároky na snižování spotřeby energií a úrovně znečištění přitom neustále porostou. Firmy by proto už nyní při rekonstrukci kanceláří nebo stěhování firmy měli přemýšlet, jak vytvořit skutečně trvale udržitelné a zdravé prostředí.

Související