České malé a střední podniky přišly kvůli zastarávajícímu vybavení v uplynulém roce o zakázky ve výši přes 46 miliard korun. Firmy proto plánují v příštích dvanácti měsících investovat do svého podnikání 333 miliard korun. To je ovšem méně než v předchozích obdobích. Ukázal to pravidelný průzkum "Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků" (European SME CAPEX Barometer) realizovaný pro GE Capital EMEA londýnskou společností Millward Brown Corporate.

"Česká ekonomika roste, zvyšují se také počty zakázek pro malé a střední podniky. Ty musejí na vzniklou poptávku reagovat a investují do nového vybavení nebo rozšíření výrobních kapacit. Průměrná česká firma vloží v příštím roce do modernizace provozů nejméně tři čtvrtě milionu korun," říká Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank. "Průzkum ukázal, že firmy, které plánují investice, nejčastěji využívají bankovních úvěrů s podílem spolufinancování," dodává specialista.

Malé a střední firmy patří v České republice rovněž mezi klíčové zaměstnavatele. Podle průzkumu by v letošním roce mohly vytvořit více než 157 185 nových míst, což je o 10,1 procent více, než vytvořily v loňském roce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.