Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro třetí čtvrtletí 2015 optimistické náborové plány. 9 procent z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, 2 procenta předpovídají snížení počtu pracovních sil a 88 procent nepředpokládá žádné změny.

Stále přetrvávajícím problémem je ale nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Oproti minulým létům se opět zvýšilo procento zaměstnavatelů, kteří mají problémy s obsazením volných pracovních míst z důvodu nedostatku vhodných uchazečů. Vyplývá to z průzkumu Manpower Index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2015, který byl uskutečněn na reprezentativním vzorku 750 firem. 

"Na trhu práce pozorujeme skutečnou euforii a nevídané oživení, které připomíná roky 2006 – 2008, než vypukla ekonomická krize. Trh práce se v posledních několika měsících výrazně proměnil ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Hlavním tahounem oživení na trhu práce je automobilový sektor, který vytváří nová místa nejen v samotných automobilkách, ale v celé síti jejich subdodavatelů. Masivní nábory realizujeme také ve velkých logistických centrech a call centrech po celé republice. Na druhé straně v několika regionech zůstává vysoká nezaměstnanost a překonání této disproporce bude nadále velkou výzvou pro stát, firmy a jednotlivce," uvádí Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika. 

Porovnání dle odvětví a regionů

Zaměstnavatelé v osmi z deseti odvětvích předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídá odvětví Stavebnictví, Zpracovatelský průmysl a Finance, pojištění, nemovitosti, a to +10 procent. Jen jedno odvětví očekává mírný pokles počtu pracovních sil - Těžba nerostných surovin s hodnotou -1 procento. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody vykazuje nula procent. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.