Platit si zdravotní pojištění je povinné pro všechny, tedy i pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), a to bez ohledu na výši jejich příjmů či délku trvání jejich samostatné činnosti. Každoročně tak OSVČ musí zdravotní pojišťovně doložit přehled o příjmech a výdajích (Přehled). Nejzazší termín je do jednoho měsíce ode dne, ve kterém podaly daňové přiznání za rok 2014. 

OSVČ, kterým nezpracovává daňové přiznání daňový poradce, mají termín do 4. května 2015. OSVČ, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce, musí přehled odevzdat nejpozději do 3. srpna 2015. Skutečnost, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce, ale musí OSVČ zdravotní pojišťovně ohlásit do 30. dubna 2015. OSVČ, které nejsou povinny odevzdávat daňové přiznání, musí Přehled předložit nejpozději do 8. dubna 2015.

Kam přehled vlastně podat? 

V České republice působí momentálně sedm zdravotních pojišťoven (Česká průmyslová zdravotní pojišťovna; Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví; Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna; Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky; Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky; Zaměstnanecká pojišťovna Škoda; Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR). Mezi nimi si může každý svobodně vybrat, zdravotní pojišťovnu je ale možné změnit vždy až od 1. ledna. Za rok 2014 je tak Přehled třeba doručit té pojišťovně, kde byla OSVČ pojištěna v roce 2014.  

Jaké příjmy patří do Přehledu?

Do Přehledu se zahrnují veškeré příjmy i výdaje z roku 2014. Výše ztráty za předchozí zdaňovací období, uplatňovaná pro daňové účely, se nezahrnuje.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.