Průmyslová výroba zrychlila v březnu meziročně růst o 8,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,3 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 16,6 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispělo odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

„Oživení českého průmyslu napomáhá jak zahraniční, tak stále více i domácí poptávka, která je podpořena zejména exportéry. Řada českých strojírenských podniků vyváží na ruský a ukrajinský trh. Ty jsou pro české podniky zajímavé i proto, že jsou méně náročné než západní trhy.

V případě výpadku Ukrajiny či Ruska by českým podnikům nějaký čas trvalo, než by se přizpůsobily náročnějším požadavkům západních odběratelů a získaly tam zakázky. Další vnější hrozbu může představovat pokračující zpomalení růstu čínské ekonomiky,“ říká Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací PwC ČR.

Podle Smutného si další růst vyžádá i výraznější zapojení bankovního sektoru, kterému se již nyní navrací "úvěrovací" apetit. „Z obezřetnosti, kterou finanční instituce nastavily během krize, by však neměly zcela slevovat, neboť žádný růst netrvá donekonečna,“ dodává Smutný.

Extrémně dobrý výsledek ve stavebnictví

Špatně si nevedla ani stavební produkce, která v březnu vzrostla meziročně reálně o 12,8 procenta. Stavební úřady ale vydaly meziročně o 8,8 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 2,7 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 3,1 procenta bytů méně. Dokončeno bylo o 11,4 procenta bytů méně.

„Stavebnictví přineslo v březnu na své poměry extrémně dobrý výsledek. Růst o 12,8 procenta je něco, co stavebnictví dlouhou dobu nepamatuje. Bohužel jde ale jen o vliv loňského roku, kdy stavebnictví v březnu skokově propadlo o 22 procent. A tak srovnávací základna byla tentokrát minimální. Dokazuje to i meziměsíční srovnání, které vychází v březnu oproti únoru opět záporně. Pozitivní výhledy stavebnictví nedávají ani vydaná stavební povolení. Jejich počet stále klesá, a tak si na obrat ještě budeme muset počkat," varuje Michal Kozub, analytik Home Credit.

Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 19 procent a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 3,3 procenta. Na růst stavební produkce mělo podle ČSÚ významný vliv velmi teplé počasí i nízká srovnávací základna. Stavební produkce od počátku roku do konce března 2014 klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 33,8 procenta. 

Maloobchod a návrat prodejců potravin do červených čísel

Tahounem českého maloobchodu zůstávají i za březen prodejci aut. Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezonní vlivy sice klesly v březnu reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, ale meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní vzrostly o 5,2 procenta, stejně jako bez očištění. 

„Do červených čísel se vrátili prodejci potravin. Důvodem je však opět srovnávací základna, neboť loni byly Velikonoce v březnu, zatímco letos o měsíc později. Očekávám proto za letošní duben naopak zajímavý růst, který by měl prodejcům potravin spravit náladu za slabý březen. Nadále spokojeni mohou být internetoví prodejci, kterým rostou tržby rychleji než jejich konkurentům prodávajícím stejný druh zboží v kamenných prodejnách,“ říká Pavel Kulhavý z PwC Audit.

Samotný maloobchod, bez započtení automobilů, rostl o 1,3 procenta. Tradičně byl podporovaný tržbami z nepotravinářského segmentu. U potravinářského zboží klesají tržby dlouhodobě bez náznaku možnosti obratu. Březen nebyl výjimkou, tentokrát upsal 5,5 procenta. Nejhůře jsou na tom prodejny specializované na potraviny.