Dolní komora indického parlamentu schválila vládní plán otevřít rozsáhlý domácí maloobchodní trh zahraničním řetězcům. Politický spor o liberalizaci maloobchodního trhu je jednou z klíčových zkoušek nové vlny ekonomických reforem, kterou letos zahájila vláda premiéra Manmohana Singha.

Hlasování parlamentu v této otázce je nezávazné a podle agentury Reuters je možné, že horní komora v pátek vládní plán odmítne. I tak je to ale pro menšinovou Singhovu vládu značný úspěch v době, kdy se proti odporu tradicionalistů snaží prosadit otevření Indie zahraničním investicím v dalších uzavřených sektorech jako pojišťovnictví a letectví.

"Zahraniční investice do maloobchodu byly barometrem, který otestoval sílu vlády. Vláda tím dokázala, že má v parlamentu podporu k prosazení takovýchto reforem," řekl šéf divize výzkumu v indické pobočce banky Standard Chartered Samiran Čakraborty.

Singh oznámil novou vlnu liberalizačních reforem v září pod hrozbou ztráty investičního úvěrového ratingu a v situaci, kdy země zažívá nejvýraznější zpomalení ekonomiky za poslední desetiletí. Od té doby se obnovil silný příliv peněz na indické kapitálové trhy. Dnes index akciové burzy v Bombaji v reakci na hlasování parlamentu vzrostl na maximum za 19 měsíců.

Zahraniční "vykořisťovatelé"

Opozice proti vstupu zahraničních sítí na indický maloobchodní trh tvrdě bojovala. Zaštiťovala se zájmy malých obchodníků a posilovala ve veřejnosti tradiční odpor k zahraničním "vykořisťovatelům" z koloniální éry, kvůli němuž Indie po získání nezávislosti uzavřela své trhy před světem a pohroužila se do stagnace. Vláda hájí liberalizaci maloobchodního trhu poukazy na to, že zajistí modernizaci nefungujícího systému potravinové distribuci a srazí inflaci.

Reforma umožní zahraničním řetězcům jako americkému Wal-Martu, britskému Tesku nebo francouzskému Carrefouru získat více než poloviční podíl v indických maloobchodních podnicích a budovat si zde své sítě. Zahraniční řetězce mají dlouhodobý zájem o proniknutí na indický maloobchodní trh, jehož roční obrat dosahuje 450 miliard dolarů (8,7 bilionu Kč).