Podle výzkumu OptiControl švýcarského institutu ETH Zürich & Siemens se jedná o 15-20 %, někdy až 40 %. Oproti tomu náklady na optimalizaci jsou velmi nízké - moderní hardware specializovaný na automatizaci budovy je dnes poměrně levný.

Trocha moderní teorie

Systém sníží energetickou náročnost tím, že zavádí takové regulační postupy energetických vstupů (elektrické energie k ohřevu vody či ke chlazení a větrání, regulace jednotlivých ventilů aj.), které je minimalizují a zároveň v budově udržují tepelný komfort.

Dosavadní technologie jsou dnes na hranici svých možností a dalších úspor jejich výrobci dosahují jen za cenu neúměrného zvyšování investic. Na druhou stranu moderní regulační postupy, jako je MPC, dokáží využívat rezerv, které jsou pro klasické systémy skryté.

Příklad optimalizace spotřeby

Areál budov ČVUT v pražských Dejvicích je příkladem optimalizace energetické spotřeby budov pomocí MPC řešení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.