Meziroční míra inflace v prosinci zpomalila růst na 2,4 procenta po listopadových 2,5 procenta. Nicméně ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta stejně jako o měsíc dříve, což byl s výjimkou května nejvyšší meziměsíční růst cen v loňském roce.

Zdražily především potraviny a nealkoholické nápoje. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Průměrná meziroční míra inflace za loňský rok byla 1,9 procenta.

Blížící se vánoční svátky se však neprojevily na tržbách obchodníků, což ČSÚ představil v další statistice o maloobchodu, tentokrát ale za listopad.

Čísla o maloobchodních tržbách sice pozitivně překvapila analytiky, když bez očištění se v listopadu meziročně zvýšily o 0,5 procenta, v říjnu byly vyšší o 1,5 procenta. Podle statistiků za meziroční růst tržeb může hlavně prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží, uvedl dnes Český statistický úřad.

Po očištění o sezonní vlivy a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových aut však snížily meziměsíčně reálně o 0,7 procenta. Tržby meziročně očištěné jen o pracovní dny vzrostly o půl procenta, což je stejně jako bez očištění, uvedli statistici.

"Struktura tržeb celkově ukazuje na stejný obrázek jako v minulých měsících. Hlavním tahounem zůstává motoristický segment, zatímco prodeje u ostatních maloobchodníků zaostávají, což indikuje přetrvávající slabou spotřebu domácností," podotknul Miroslav Frayer z Komerční banky.

Podle něj zůstává pro Čechy i nejistý výhled do budoucna, z důvodů postupného ekonomického ochlazování ve světě, což se podle Frayera nepříznivě projeví i na trhu práce. "Útratám domácností nenahrává ani fiskální restrikce, která se negativně dotýká jejich příjmů," dodal.

Podle Petra Dufka z ČSOB však promítnutí růstu DPH s předstihem do cen bude znamenat menší dopad na inflaci. "V lednu nedošlo až k tak výraznému skoku cen právě u potravin, které jsou na změny DPH velmi citlivé. Ani tak se leden zvýšení inflace nevyhne," dodává analytik a upozorňuje, že s vyššími cenami musí domácnosti počítat – krom potravin, léků, tiskovin – také u bydlení.

"Nájemným počínaje, energiemi, teplem a vodou konče," dodává Dufek a vyruje předtím, že vyšší inflace nejspíše zcela umaže navýšení mezd, takže reálné výdělky podle jeho slov zřejmě po čase opět propadnou.

To vše se projeví na slabší poptávce domácností i ekonomickém růstu. Nicméně jak odborníci upozorňují poptávka je již nyní slabá. Tahounem ekonomiky tak zatím zůstává průmyslová výroba, která však je silně spjatá s vývojem v eurozóně, kam míří kolem 60 procent exportu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru