Češi v červenci šetřili. V obchodech utratili proti předchozímu měsíci po sezónním očištění o 1,3 procenta méně peněz. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad s tím, že jejich útraty naopak meziročně po očištění o sezónní vlivy stouply o 2,1 procenta – bez očištění je ovšem výsledek mínus 1 procento.

„Tržby rostly pouze za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 8,7 procenta),“ upozornili statistici s tím, že se současně mírně posílil podíl řetězců na trhu.

Šetří hlavně na pohonných hmotách

Zřejmě nejvíce Češi šetřili na nákupu pohonných hmot a oproti loňsku nakoupili o 9,2 procenta benzínu a nafty méně. Na jejich peněžence se to ovšem kvůli růstu jejich ceny neprojevilo a utratili za ně výrazně více - cena pohonných hmot totiž meziročně vzrostla o 14,8 procenta.

Proti předchozím měsícům také poklesl nákup nových vozů. „Předešlé měsíce, ve kterých maloobchodní tržby rostly vysokým tempem, byly ovlivněny především prodeji motorových vozidel. Je tedy stále předčasné hovořit o udržitelné rostoucí spotřebitelské poptávce, když v ostatních sektorech se maloobchodníkům prozatím tolik nedaří,“ upozornil Miroslav Frayer z Komerční banky.

„Zpomalení růstu prodeje motorových vozidel proti předchozím měsícům souviselo částečně s tím, že od července přestalo pro podnikatele platit jejich zvýhodněné odepisování,“ podotkli ve své zprávě statistici.

Inflační tlaky zatím nejsou

Čerstvá čísla podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazují, že se situace v maloobchodě začíná stabilizovat, i když prodeje aut vykazují velké výkyvy v jednotlivých měsících. Dufek očekává že další výsledky se budou i nadále pohybovat mírně nad nulou.

„Maloobchod proto nenaznačuje žádné inflační tlaky. Inflace zůstane spíše nákladovou záležitostí, zatímco poptávka zůstane i nadále utlumená. ČNB proto nemusí na aktuální čísla nijak reagovat,“ dodal Dufek.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 101,2 procenta. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 14,8 procenta), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby (o 1,2 procenta). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 7,3 procenta) a použitého zboží (o 6,0 procent).