Udělejte něco se zdražování elektřiny a neříkejte, že nemůžete. Jinak vám to spočítám ve volbách, napsal podnikatel Zdeněk Pavliš z Chvaletic zákonodárcům Občanské demokratické strany.

Firma, kterou pan Pavliš zmiňuje, vyrábí hasičskou techniku. Kvůli hospodářské krizi musela propustit 30 z původních 130 zaměstnanců. Kdyby se elektřina od příštího roku opravdu zdražila až o oněch avízovaných 30 procent, bylo by to pro ni likvidační.

Zde je jeho dopis:

Vážený pane poslanče,

Jako Váš volič se na Vás obracím v souvislosti se zvyšováním ceny elektrické energie ke kterému dochází mimo jiné i z důvodu připojování solárních elektráren.  Domnívám se, že jako člen hospodářského výboru Parlamentu ČR máte možnost ovlivnit tuto záležitost, kdy dochází k bezostyšnému obírání jak občanů, tak podnikové sféry za účelem obohacování se úzké skupiny „podnikatelů“ se sluneční energií.

Jako pravicový volič musím bohužel konstatovat, že ODS a její zástupci v Parlamentu ČR, kteří velmi dobře žijí z našich daní, v tomto ohledu dává jasně najevo, že tento problém se jí netýká.¨

Já jsem spolumajitel středně velké výrobní společnosti a nás i našich zaměstnanců se zvyšující ceny velmi dotýkají. Prohlášení některých politiků v médiích o tom, že se nedá nic dělat a jako občané budeme „solit“ zcela jasně nabízí otázku, proč máme takovéto politiky živit a je dobře, že máme možnost opět se vyjádřit a to ve volbách do senátu. 

S pozdravem

Zdeněk Pavliš

Podobně hovoří i jiní podnikatelé. „Je to obrovský podraz. My to nezpůsobili a máme to platit. Jako slévárna ročně spotřebujeme desítky gigawatthodin, zvýšení ceny nemůžeme přenést na zákazníky, půjde to na úkor našeho zisku, budeme platit nižší daně,“ říká například Lumir Al Dabagh, ředitel slévárny Beneš a Lát.

Generální ředitel Brano group Pavel Juříček má stejný názor: „S výkupními cenami elektřiny z obnovitelných zdrojů si stát zadělal na velký problém. Ne podniky, ale stát je musí vyřešit, jinak mnoho podniků v Česku nezůstane. Ať se jedou podívat do Číny, právě tady jednám.“

„Cenu za výkup solární energie musíme zaplatit všichni. Podnikům, živnostníkům i domácnostem se dostává té ´cti´ hradit si sluneční nadstandard v cenách za elektřinu, které se tím dostávají výš a výš. Pokud budeme solárním zdrojům elektřiny dále garantovat výkupní cenu desetkrát vyšší, než je cena za produkci tepelných elektráren, je nad Slunce jasnější, že se pak nemůžeme divit soumraku zdravého energetického trhu,“ uvádí ve stanovisku náměstek primátora Ostravy Lukáš Ženatý.

Co si o tom myslíte? Také vás může skokové zdražení elektřiny existečně ohrozit? A jsou podzimní volby příležitostí, jak politiky upozornit, že od problému, který způsobili, teď nemohou dávat ruce pryč?


Petr Vita, Leoben, Rakousko

Když už Kalousek zdanil stavební spoření, tak nevidím důvod, proč krutě nezdanit solární energii a poslat ty peníze zase zpět těm, co ji teďka příliš dotují. 


Miroslav Chomáč, Běstovice

Je to opravdu zlodějina. Nemám nic proti instalaci fotovoltaických elektráren na střechy RD. Pokud by zákon byl postaven takto, mohlo to někomu vyhrát volby. Bohužel žijeme v České republice a tak se to samozřejmě zvrhlo v nesmyslné fotovolt. parky na zemědělské půdě. Hlavně rychle vydělat. Nedivím se, že politici nemají zájem s tím nic dělat - celá řada z nich je na tom zainteresována, samozřejmě skrytě. Nedivil bych se ani, kdyby tyto jejich společnosti byly registrované v daňových rájích. Jak typické. 

Osobně bych navrhoval zdanit příjem z FVE nad 50kWp s rozlišením, jestli jde o instalaci na střeše nebo na poli. Restrikce jsou možné u uzavřených smluv na stavební spoření, tak proč by to nešlo zde.


Igor Hofmann, Praha 10

Ano, s tímto podnikatelem naprosto souhlasím, i když nepodnikám a jsem zaměstnán, avšak v minulosti jsem podnikal a přesto, že jsem volil ODS, nedomnívám se, že by pro podnikatele a i všechny občany dělali to, proč jsem je volil já i další lidé. U voleb jsme páni my!!!
Bohužel jen jednou za čtyři roky, mělo by to být každé dva roky, aby se pánové, co nám vládnou, více otáčeli.

Jan Linhart, Praha

"Když už Kalousek zdanil stavební spoření, tak nevidím důvod, proč krutě nezdanit solární energii a poslat ty peníze zase zpět těm, co ji teďka příliš dotují."
Pod to se podepíšu.

Novotný, Pardubice

Už je nejvyšší čas, aby tvůrci všech takových a podobných "manažerských" rozhodnutí nesli společně s poslanci maximální finanční postihy. Kdo jiný než ti, kteří rozhodují mají nést odpovědnost! Já ve firmě špatně rozhodnu a chyba jde za mnou.

Vladimír Novák, Praha

Naprosto souhlasím. To co spustil Bursík pod pláštíkem ekologie, je naprostá zhovadilost. Ano, obnovitelné zdroje jsou v rozumné míře správné, ale nemůže to jít touto cestou. Navíc vůbec není řešeno, co s těmi fotovoltaickými články po skončení jejich životnosti... Vypadá to tak, že někteří se těžce napakovali na připuštění výroby uvedeného druhu elektřiny, na biopalivech a dalších a dalších problémech...


Jaroslava Marková,  Táborsko

Veliké myšlenky se zmocnila luza, byť tzv. "na úrovni". Taky si myslím, že by se dotyčným mělo pořádně usypat do státní kasy, jen moc nevěřím, že se toho současní mocní dopustí. Jdou totiž cestou nejmenšího odporu, živnostníci neutečou a my sedláci taky ne. Nám berou část dotací, aby zacpali díry po čachrech se státními zakázkami na Gripeny a Pandury. Kdo ještě nepovraždil mléčné krávy, aby se v lednu zbláznil. Je to cesta do pekel - nevyrábět zboží, nepěstovat na polích, nechovat zvířata, všecno pozavírat a jen dovážet.


Radek, Poděbrady

Financování skupiny podnikatelů formou dotace "rádobyzelené" energie je nehoráznost. Většina provozovatelů fotovoltaickcých elektráren má pronajaté pozemky na jejich instalaci přesně na 20 let, kdy jim stát garantuje odbyt dotované energie.
A já vám zase garantuju, že za těch 20 let provozovatel elektrárnu odpojí a zmizí. Pak tady na nás zbude opět kostlivec ve formě nebezpečného odpadu, který budeme z veřejných peněz likvidovat.


Jan Apltauer

Podpora solární energie v tomto stavu se nedá nazvat jinak než zlodějnou za bílého dne. Je až neuvěřitelné, že takovéto zákony mohou být v naprosté tichosti přijmuty. Vlastně se tomu už ani nedivím - jako vždy se každá takováto "akce" zabalí do módního zeleného hávu a občané to zaplatí. Teď už ale pohár trpělivosti přetekl a volby jsou naštěstí blízko.


Hrabec, Ostrava

A opět jsme svědky, jak na naše hlavy dopadá nekompetentnost našich politiků. Zákon, na jehož základě se tento zázrak odehrává, byl připraven a schválen v době SocDem koalic (a většiny). Lidé by si měli dobře pamatovat, k čemu vede nekompetentnost a politické fušerství. Současná vláda má velice svázané ruce. Nemůže zákonem zasáhnout proti cenám, aniž by vyvolala vlnu žalob o zmařených investicích. Toto "oranžovo-zelené dobrodružství" nás ještě vyjde velice draho.


Hulva, Hradec nad Moravicí

Státní regulační úřad již v roce 2008 upozornoval,že tak jak je koncipován zákon z roku 2005 o výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů způsobí prudké zdražování energií a český parlament potažmo česká vláda na tuto skutečnost nebyla schopna bud svou neschopností nebo záměrně rychle zareagovat.Výsledkem je 48 mld. které my odběratelé ať drobní nebo větší zaplatíme navíc jen v příštím roce.Toto se jistě promítne v rostoucí nezaměstnanosti a další vlně zdražování.Nejhorší je ale skutečnost,že většina firem je zahraniční a zisky tak odplujou neznámo kam.Opět se potvrdilo,že naši politici umí jednat pouze,když partikulární zájmy převyšují zájmy občanské a celospolečenské.Co kdyby tuto částku zaplatili ti,kteří tento status quo způsobili.


Lukáš Doležal, Most

Maprosto souhlasím s názorem pana Miroslava Chomáče. Ať se dotují solární panely na střechách domů, hal, nákupních center apod. Nebo dokonce ať se staví panely nad kolejemi a dálnicemi. Navíc bych nedoval ani tak cenu za kWh ale proste investici na vystavbu. Majitelé těchto objektů by byli rádi, že by jim to utáhlo nějakou část spotřeby, kterou by nemuseli platit ze sítě a když by ji nespotřebovali, dostali by nějakou korunu navíc. Ale tadyto budování křemíkových pouští místo polí nemá s ekologickou výrobou elektřiny nic společného.

Ivan Dohnal, Karlovy Vary

Pěkné je, že tento legislativní paskvil prosadili v parlamentu poslanci ČSSD , ruku v ruce se zelenými a částí lidovců.
ODS zatvrzele hlasovala proti, dostalo se jí za to nadávek do antiekologistických škarohlídů.
Smutné je, že při změně zákona hrozí státu arbitráže. Voliči by měli do kávy naplivat panu Paroubkovi a panu Bursíkovi a jejich poslancům.
Stačí se podívat, jak probíhalo hlasování o této úchylné zákonné normě.


xxx

Momentální situace nahrává novým stranám, aby se  šance chytli a získali další voliče. Doufám, na tomto vytřískají maximální voličský kapitál.

1) Být VV či TOP09 tak se zasadím o speciální dan pro fotovoltanické výrobce elektřiny( samozřejmě skontroluji aby nemohli existovat žaloby o zmaření investice, atd.. ).
2) Upravil bych zákon tak aby peníze od výkupců za poslední 6 let před ukončením 20 lhůty nedostali pokud nevyřeší likvidaci ( předloží smlouvu na objednávku a ta se ověří u ekologického likvidátora, peníze se pozdrží u nějakého právníka a po likvidaci se jim vyplatí, to proto aby se pak ten uklid nemusel platit z českých daní). A pokud to neudělají tak se to zaplatí z pozdržených peněz.
3)Cena výkupní fotovoltanické elektřiny by měla rozhodně být nižší než za kolik ji prodává ČEZ.


Roman

Vždyt stačí zavést takovou dan, aby solárním vyžírkům zůstala jen částka standardní výkupní ceny. Navíc dan za zábor orné půdy. Dále stopnutí veškerých dotací ekoparazitům typu Greenpeace, Děti Země, Hnutí Duha a hlavně Straně Zelených. No a nakonec velmi tvrdě potrestat viníky tohoto stavu, pochopitelně finančně.


Jiří Bláha, Praha

Výše zmiňovaný p. Kalousek 2x hlasoval (spolu s Parkanovou a Severou) pro tuto zlodějnu ,takže má pravděpodobně také podíl v nějakém "solárku" a nebude sám sebe "krutě zdaňovat".


Merham Beryl

Jak to Funguje ? CEZ zalozi a financuje dcerinu firmu na slunecni energetiku. Od teto sve vlastni firmy vykupuje elektrinu za drahe vykupni ceny, tj nova firma generuje zisk umerny ztrate CEZU. Toto tlaci cenu energie umele nahoru. Vysledkem drazsi elektrina a navic zisk o stejne lekosti pro  CEZu pres dcerinu firmu. Tj cisty zisk  2x vyssi nez pred akci....a navic vysi cena elektriny neodpovidajici cene  vyroby.  BRAVO... Ironie je ze CEZ je 70 % stat. Proto by  techto 70% mel stat vratit danovym poplatnikum nebot pak to je defacto dan z pouzivani eektriny... Vitezove CEZ a Stat, porazeni: danovi poplatnici.


Tomáš Fuk, Ostrava

Já stejně jako mnozí vidím řešení, ve zdanění zisků z FVE elektráren, "solární daní", jen stále nechápu, proč s tím  návrhem p. Kalousek otálí. Fantazie pracuje pracuje intenzívně a mám pocit, že většina zákonodárců v tomto byznysu jede taky. Vůbec bych se nedivil, pokud zažiji druhou pražskou defenestraci. Mám pocit, že trpělivost všech překročila bod zlomu. Proto podporuji každé rychlé a ÚČINNÉ řešení, které předejde neovládatelným následkům,které může začít rozbíjením FTV elektráren naštvanými lidmi. Pokud za nimi bude stát většina lidí, bude to začátek trpkého konce.

Turek Miloslav, Horní Studénky

Pan Kalousek je rázný politik, tak ať se předvede a rychle zavede 50% daň z FVE elektráren. Jednak má v tom prsty a nemusí shánět drobné do rozpočtu. Když napraví na čem se podílel, zruší všechny ty pitomosti co se soc.dem. zavedl, tak bude peněz do pokladny přibývat.

Roman Ptakopysk, Písek

Neustálý souboj selského rozumu prostých občanů, kteří mají čas jen na to chodit do práce a platit daně a nemají čas tahat každý den poslance za ručičku říkat jim jak se to má dělat pro dobro těch, které zastupují na jedné straně, a na té druhé straně vymytých mozků v PSP ČR zalitých vidinou obrovských, snadno a nenápadně nabytých majetků a mocenského vlivu podobně jako strýček Skrblík z Kačerova, vnukává myšlenku anonymního myslitele ze středověku: "Zabte je všechny, Bůh už si je nějak přebere."

IN

Navrhuji zavést důslednou kontrolu - vedle solárního zdroje měřič slunečního svitu, z technické dokumentace plochu a účinnost. Vypočte se výkon - bude-li se skutečnost lišit, okamžitě tento zdroj odstavit a nařídit provozovateli odstranění. 
Další možnost - dodavatel el.ze soláru uvede kolik bude dodávat. Každá kWh, kterou nedodá nebo dodá navíc ho bude stát dvojnásobek výkupní ceny. Alternativa pro ty, kteří by nechtěli riskovat - dodané kWh se jim odečtou ze spotřeby jejich nebo jimi vybraných odběrných míst.

České Budějovice

Před lety jsem se rozhodoval, jakou enerii pro nový dům použiji. Měl jsem k dispozici vše, plyn, el.en, ekolog.spalování ....Rozhodl jsem se pro tepené čerpadlo, a to proto, že je to úsporné, pohodlné a ekologicky žádoucí. Hlavním argumentem byla myšlenka, že el.energii umíme vyrobit levně a doma (v ČR)! Krutý omyl. Naši zákonodárci (naši spoluobčané) dokáží neuvěřitelné zločiny na svých voličích. Výsledek je ten, že již platím za elektřinu o 100% více než přad osmi lety a jak je patrno, je to stále málo. Dobře si pamatuji na okamžik schvalování té zrůdnosti o fotovolt.elektrárnách. ODS byla tvrdě proti a také byla, ze strany tehdejších mocipánů,  označována za nepřítele státu. A nyní to mají řešit! Nebude to lehké. Ale pokud jim jde o nás, spoluobčany, voliče, vyřeší to k naší spokojenosti.

Eva Trubačová, Stráž pod Ralskem

Problém je, že to není pouze o elektřině. Jednotlivé tzv. 'pár koruny' se začínají ošklivě sčítat dohromady a začíná to být zejména pro drobné firmy a živnostníky likvidační. Jen připomenu - vyjmutí pojistného z nákladů již v předchozím období, zvýšení spotřební daně na benzín, plánované snížení nezdanitelného základu, zdanění důchodu důchodcům, kteří se snaží pracovat, diskuze o snížení % na uplatnění výdajů atd. V neposlední řadě je likvidační zvýšení DPH, protože většina z těch nejohroženějších, podnikajících na vesnicích a v oblastech s vysokou nezaměstnaností mají tak malý obrat, že ani nejsou plátci DPH a tudíž si ji nemůžou kompenzovat. Když k tomu přičtu totálně zničené vybavení nedávnou povodní (na místě kde nikdy voda nebyla) tak jsem skutečně včera po přečtení této další povzbuzující zprávy došla k závěru, že své podnikání povedu do postupného útlumu a sebe do důchodu. Je to škoda, mohla jsem ještě několik let pracovat, vydělávat a platit daně, ale za podmínek, že  se budu honit od rána do večera a platit jen daně to skutečně nemá v mém věku smysl.

Jan Stříbný, Brno

Ačkoliv to nerad říkám, tak si myslím, že pokud by stát změnil pravidla hry tak, že ty docela velké investice do solárních elektráren by nebyly návratné, tak by si nejen nadělal mocné nepřátele (banky, investory), ale také je to zase měnění pravidel hry. Ale tady je jen špatné a ještě horší řešení.

Mimochodem spousta lidí zde navrhuje zdanění, proč by nešlo prostě ze zákona vypustit to, že distributoři musí tuto energii vykupovat?

Karel Michalica, Brno

Rovněž si myslím, že řešením je část prostředků, které by měly býti přeneseny na koncové uživatele získat prostřednictvím speciální daně. V Německu se nerozpakují a klidně tam zdaní speciální daní palivové články pro jaderné elektrárny a není co řešit. Navíc taková daň nemá žádný legislativní problém. Jediný problém je lobby a případné vlastní zainteresování v tomto byznysu.

David, Přerov

Myslím, že by měl stát (ČEZ) solární elektrárny vykoupit za prokazatalné náklady + 10% hodnoty investice a solární podporu zrušit úplně.

Radek Tomšů, Střelice

To snad nemyslíte vážně , jaderná elektrárna Temelín se taky stavěla aby byla levnější energie . Jak je možné že za cenu ekologické elektřiny doplácí občané , když ČEZ má za minulý rok o 4 miliardy větší zisk? Tento zisk nejde z našich kapes? Zamyslete se nad tím a je to daleko více než za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Biopaliva Vám nevadí, taky zdražují cenu PHM a nikdo nic neříka, na polích se pěstoje řepka a né obilí. Dělají z obyčejných lidí jen blbce, těm se lépe vládne. Majitel FVE 30kW

Dubínek, Děčín

Všichni, kteří tento stav způsobili, nemají ve veřejném životě co dělat. Je jedno, ze které politické bandy pocházejí. Bude to výstraha pro budoucno, že přijímat (schválně) zákony proti občanům a podnikatelům se trestá.

Martin Štěpánek, Praha

Nějak mi ve výčtu této zlodějny chybí, kdo to zavinil. Za energetickou politiku přece odpovídalo Ministerstvo obchodu a jeho šéf Říman. Ten nyní sedí v teple za tučný peníz v ČEZu a je hlavním poradcem premiéra. Co mu bude radit nyní? Další podobnou akci? A jak si Nečas představuje, že tyhle zlodějny jako energie, stavby dálnic, předražené železnice, rozkrádané mýto a další budeme platit? A z čeho, když hlavní v Česku výdělečné firmy jsou v daňových rájích, SA společnosti nebo tam, kde na ně nikdo nedosáhne? A z ČEZu je jen dojná kráva pro politiky?

Bc. Bruno Obst

Česká Republika se zavázala vůči EU, že vyrobí do budoucna cca 13% tzv. zelené energie z celkové produkce vyrobené elektrické energie. Při současných investicích fotovol.elektráren, které se mají spustit ještě v letošním roce, nebudeme ani na 7% z této kvóty a už je kvůli tomu velké oprávněné pozdvižení nad  tzv. regulovanou cenou, která se má zvednout v příštím roce ze současných 160 Kč až na 700Kč. Nedokážu si představit co pak budeme platit pokud se kvóta vůbec někdy naplní. Dotace zelené energie tímto směrem tzn. regulovaným poplatkem daňových poplatníků a firem je skok do propasti. Je nutné celý systém  úhrad dotací zelené energie změnit a nejlépe  vyškrtnout z regulované ceny  daňových poplatníků.Nikdo neupozornil a myslím i nespočítal, kolik to jednou bude stát.Je to fatální chyba hlavně  Energetického regulačního úřadu, poradců, poslanců. Nechť si stát hradí tyto dotace z jiných zdrojů.

Roman, Praha

Připadám si jak občan nějaké africké země, jehož politická reprezentace tuto zemí prodá komukoliv. Nyní je třeba abychom se dozvěděli, kdo a jak se na tomto podílel (to je zejména úkol pro investigativní novináře) a k tomu požadovat založení parlamentní vyšetřovací komise (byť pravděpodobně bude "neúspěšná", ale i její výsledky ukážou, kdo je v tom asi namočen). Úkolem politiků je pak tuto situaci zvrátit a úkolem voličů je ocenit ve volbách jak minulé "zásluhy" tak úspěšnost možné nápravy.

Hnát, Praha

Je realitou současné "kvality a nezávislosti" médií u nás, že pouze "české Bakalovy" Hospodářské noviny se problematikou tohoto solárního tunelu vedoucího z kapes podnikatelů a občanů podrobně zabývají. Ostatní od Dnes, přes Blesk po "nové" Lidovky mlčí. Že by jejich chlebodárci pocházeli z Německa, ze kterého přichází většina FVE "investorů"? Jinak důvodem  pro subvence je pro politiky skutečnost, že by se výroba elektřiny z alternativních zdrojů sama nerozběhla. Jsem zvědav, co bude říkat Bursík a jemu podobní za 25 let až se dnes postavené FVE budou muset likvidovat, a kdo z dnešních "investorů" v tomto odvětví zůstane.

Jan Goláň, Praha

1) Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů na začátku nebyl takový paskvil, stal se jím až propašováním formulace, že ERÚ nemůže výkupní cenu snížit o více než 5% ročně. Následná nečinnost PČR nás bude stát šíleně peněz. Už v roce 2008 jsem spočítal a ve svém okolí prezentoval, že nás solární zhovadilosti budou stát cce 50 mld ročně. A máme to tu...vynásobte si to 20 lety - a jsme na 1 bilionu korun. Za to by se dala nastartovat penzijní reforma. Nebo to je také cena 3-4 Temelínů nebo 3 ČEZů...

2) Co s tím - pokud uvalíme daň, můžeme a nemusíme to právně ustát. Doporučil bych předem vypovědět všechny smlouvy o ochraně investic a až pak to udělat. Jinak ty peníze zaplatíme v arbitrážích. Všichni chytrolíni by si ale měli dát pozor na jednu věc - ekvita investorů je 25-40%, zbytek jsou peníze od bank. Pokud solární byznys zdaníte 50%, tak máte postaráno o krizi bankovního sektoru - a možná několik menších bank v nucené správě, žalob od akcionářů všech bank podle týchž prokletých smluv o ochraně investic atp.

Závěr:
pokud jsme měli tak zhovadilý a zlodějský parlament jak byl onen 2006-2010, tak si za to můžeme sami. Topolánkova vláda a její poslanci se změně bránili... Zvolili jste si velmi podobnou sestavu, tak si to s nimi užijte další 4 roky... A napjatě čekajte jaký tunel vymyslí příště. Já už to vím - PPP - partnerství veřejného a privátního sektoru - tedy krom jiných menších... A bude to ještě dražší.

Petr Vaníček, Brno

Kde se stala chyba, resp.proč na požadavky ERÚ (Energetický regulační úřad), kdy již v listopadu 2008 bylo jasné (dle nového Cenového rozhodnutí ERÚ, platného na další rok), že je zde nesoulad mezi cenou pořízení FVE (fotovoltaické elektrárny) a potencionálními příjmy z této investice nikdo v Parlamentu ČR v roce 2009 nebyl ochoten reagovat (předsednictví EU, pád vlády, plánované předčasné volby, zainteresovanost poslanců ve fotovoltaice) lze asi popsat jen v románu. Tak obsažné toto téma je.  Stejně tak, jako se stala chyba u podpory OZE (obnovitelných zdrojů elektřiny) u FVE v letech 2008-2009, se dnes musíme, jako spotřebitelé, kteří v ceně elektřiny platí příspěvek na OZE, obávat ještě většího průšvihu, který na nás potencionálně čeká a tím je podpora energie z biomasy. Zde, na rozdíl od slunce, kde dotujeme "pouze" technologii výrobou energie, u biomasy musíme dotovat jak technologii, tak také surovinu. Biomasu někdo musí "vyrobit" a bez dotací dnes nemá tato výroba ekon  omický smysl. Takže nás u podpory OZE z biomasy čeká dvojitá rána oproti FVE -> podpora technologií i podpora výroby. Píši zde velký pozor!!! Návrh nového "akčního" zákona podpory OZE je již ve vládě a jsou zde dvě velké změny: fatální odklon od podpory od FVE a naproti tomu obrovská podpora biomasy. Problémem energetické koncepce ČR je, že žádná strategie pro OZE není. Pokud není strategie, pak jakákoliv podpora v krátkém časovém období je pouze mrháním času, energií a financí. Základní otázka je, i u podpory energie z OZE, kolik energie budeme potřebovat a z čeho ji získávat. Vracím se tak zpět na začátek mého příspěvku s otázkou, zda je špatné získat energii ze slunce, které svítí neustále?

Martin z Libně

Za současné cenové vyhlídky může jednoznačně minulý parlament, který povstal z podvodně manipulovaných voleb tzv. Kubiceho zprávou. Právě ten parlament neudělal nic, i když měl informace k dispozici. Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů byl přijat mnohem dříve a hlavně za jiné situace na trhu s fotovoltaikou. Pokud bude vůle (jako že nebude), stát může kdykoli ten nehorázný tuzexový byznys zastavit. Smlouva není svátost, to každý z nás ví, ta se státem pak už vůbec ne. Stát jsme totiž my. Voliči. 

Děkujeme za názory, debata je uzavřena