Zákon o volném pohybu služeb, který umožní podnikatelům například poskytovat dočasně služby v jiných zemích Evropské unie pouze na základě povolení mateřské země, vstoupí v platnost v pondělí. Tuzemští podnikatelé tak nebudou v unijních státech další povolení potřebovat.

Zákon zavádí mimo jiné takzvaný tichý souhlas. Pokud žadatel požádá o oprávnění k nějaké činnosti a úřad se v dané lhůtě nevyjádří, bude platit, že oprávnění vzniklo.

Zákon o volném pohybu služeb podle ministerstva průmyslu a obchodu podpoří ekonomický růst ČR. "Hrubý domácí produkt by v důsledku pozitivních změn, které nová legislativa přinese, mohl vzrůst o 16 miliard až 40 miliard korun. Díky širším možnostem podnikání v ostatních státech EU by české firmy mohly vytvořit až 15.000 nových pracovních míst. Roční přírůstek českého exportu by měl podle odhadu činit více než 12 miliard korun," uvedl již dříve mluvčí MPO Tomáš Bartovský.

Podnikatelé vnímají přijetí zákona příznivě. "Tento zákon jednoznačně podporujeme, protože zjednoduší českým firmám jejich podnikání ve všech zemích EU i na domácím trhu. Důležité pro podnikatele je zejména to, že tento zákon zavádí proceduru tichého souhlasu," řekl ČTK už dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru