Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Bez jejich přičinění by nejdražší káva světa nebyla tím, čím je. Nejde sice o žádný náročný pracovní výkon, přesto jsou ale cibetky velmi žádané. Kunovité šelmy žijící v jihovýchodní Asii totiž kávové bobule jedí a téměř neporušené je opět vytráví.

Při průchodu jejich trávícím traktem dojde k fermentaci zrnek, což kávě dodává specifickou chuť a aroma. Tento proces "výroby" je sice náročný, producentům kávy se ale vyplatí.

Podobně je tomu i také s obchodními a investičními aktivitami v zemích, jejichž přezdívka CIVETS v angličtině odpovídá výrazu pro cibetky. Řeč je o takzvané druhé generaci rozvíjejících se trhů, které podle některých analytiků mají potenciál stát se důležitým pilířem světové ekonomiky.

Skokový růst

Akronym CIVETS se skládá z počátečních písmen anglických názvů států - Kolumbie, Indonésie, Vietnamu, Egypta, Turecka a Jihoafrické republiky. Mohl by je čekat podobný osud jako tomu bylo u zemí BRIC (Brazílie, Ruska, Indie a Číny) neboli první generace rozvíjejících se ekonomik.

Státy CIVETS již delší dobu budí velkou pozornost zahraničních firem: nejen jako výhodná výrobní lokalita, ale také jako nové odbytiště. Lákají mladou (průměrný věk činí 27 let), rychle rostoucí populací a také zvyšující se kupní silou spotřebitelů. Žije v nich na 600 milionů obyvatel - osm procent světové populace.

"Ekonomický růst a zvyšující se příjmy se odrážejí v nárůstu střední a vyšší vrstvy obyvatelstva, což dále vede k vyšší spotřebě. Zvyšuje se poptávka jak po každodenních produktech a službách, tak po zboží s dlouhou životností, jako například po televizorech, ledničkách či pračkách. A také po zboží luxusním. Od ročního příjmu ve výši přibližně 9000 dolarů například roste poptávka po autech," míní analytici banky Goldman Sachs.

Díky novým technologiím jsou tyto země schopné přeskočit několik etap a profitují ze zkušeností a produktů průmyslových ekonomik. Mnoho těchto států například nemá vyvinutu infrastrukturu a lidé mnohdy ani nevědí, jak vypadá pobočka banky. Většina ovšem disponuje mobilním bankovnictvím. Vlády navíc vylepšují podmínky pro zahraniční firmy - zmenšují byrokratické překážky a reformují.

Z toho profitují i investoři, kteří spekulují na růst korporátní scény a tím pádem i tamních burz. Stále více do těchto zemí míří také firmy z Česka, které tak mají možnost zmírnit svou závislost na trzích Evropské unie.

Růst s limitem

"BRIC je mantrou pro každou expanzi. Nastala ale dekáda vzestupu nové skupiny rozvíjejících se ekonomik. Každá firma, která má globální ambice, nyní musí tyto trhy pozorovat. V dnešním světě si nemůže dovolit čekat na obchod. Musí jít tam, kde tyto obchody jsou," tvrdí někdejší šéf banky HSBC Mike Geoghegan.

To neznamená, že by Brazílie, Rusko nebo Čína již nebyly atraktivní. Tyto země jsou díky svým intenzivním vazbám s průmyslovými ekonomikami již známou a zaběhlou veličinou. Na druhou stranu ale již za sebou mají roky rychlého hospodářského růstu a v některých oblastech narážejí na své limity.


Jaké jsou nejatraktivnější cíle investprů a jaká tam na ně číhají rizika? Více se dočtete v posledním vydání týeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 8. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související