Poslední týdny jsou pro českou korunu velmi úspěšné. Posílila vůči všem hlavním světovým měnám a podle většiny podle analytiků oslovených Hospodářskými novinami lze očekávat, že si své zisky přes možné oscilace udrží. Hlavním příznivým faktorem je uklidnění situace oproti stavu, kdy vrcholila řecká krize.

V dlouhodobém horizontu si podle všeho exportéři budou muset zvyknout nejméně na kurs kolem 24 korun za euro. Prognóza dánské investiční společnosti Danske Market reálnou hodnotu české měny dokonce vidí na úrovni 20 korun za euro.

I současný kurs 25,14 Kč/euro znamená, že se česká měna oproti 7. červnu zvedla o 3,5 procenta. Tento den se koruna naposledy podívala nad hranici 26 Kč za euro. Posun oproti dolaru je ještě výraznější a činí víc než 12 procent.

„Pohyb koruny je spíše korekcí předcházející slabosti způsobené nervozitou kolem dluhové krize, míní analytik České spořitelny Martin Lobotka. „Krátkodobě se při náznaku dalších problémů a v situaci nižší letní likvidity může koruna ještě vrátit ke kurzu 25,50 za euro. Dopady těchto epizod se však více projeví na zlotém a forintu."

V delším horizontu podle Lobotky budeme svědky dalšího posílení: „V roce 2011 čekáme korunu na průměru 23,50, o pět let později pak kolem 20 Kč za euro." 

Česká měna ke společné evropské měně mírné posiluje již několik měsíců aniž by jí nějak ovlivnil vývoj ve světě. Koruna se pomalu ale jistě blíží k cenové hladině 25 korun za euro. Naposledy ji však prolomila před více než dvěma lety v půli roku roku 2008.

V případě amerického dolaru je situace o poznání více volatilní, i tam však česká měna v minulých týdnech posilovala. A to dokonce nejrychleji v posledním roce, když v červenci přidala přes sedm procent a kurz se zatím ustálil hluboko pod 20 korun/dolar.

Exportéři si stěžují, lidé se radují, že dovolená bude levnější

Kdo si na posilování koruny stěžuje, jsou vývozci. Firmy kvůli měnovým pohybům přicházejí o zisky, mají náklady se zajišťováním proti výkyvům a v případě posílení koruny ztrácejí konkurenční výhodu. Právě export je v současnosti vlajkovou lodí české ekonomiky, protože Česku se daří zejména díky oživení v Německu, kam jde celá třetiny českého vývozu.

Analytici napříč trhem se shodují také na postupném posilování české měny vůči euru, což by mohlo při rychlém výkyvu další růst českého průmyslu ohrožovat.

 Na vývoj kursů koruny vůči dolaru a euru se podívejte na grafech
Kdo naopak ze silné koruny profituje, jsou lidé mířící na dovolenou a dovozci. Zlevňuje jak zboží z Evropy, zejména automobily, tak zboží, které míří na tuzemský trh z Asie, kde se jako hlavní platidlo používá více dolar. Silná měna také zamezuje zdražování zdrojů jako je ropa nebo zemní plyn.

I big mac je levnější

Big Mac Index 2010

Zdroj: The Economist

Díky silné koruně je paradoxně levnější hamburger Big Mac v Česku než v USA. Příčinou je posílení koruny, které převážilo cenovou misku vah na stranu Česka. Vyplývá to z nejnovějších údajů tzv. Big Mac Indexu týdeníku The Economist. Z indexu vyplývá, že loni v létě byla cenová hladina v Česku ve srovnání s USA o dvě procenta vyšší, nyní je o osm procent nižší.

V USA stojí Big Mac 3,73 dolaru, v Česku 3,43 dolaru (cca 67 Kč). Britský týdeník zveřejňuje index každoročně a porovnává cenu hamburgeru sítě McDonald's v různých zemích. Nejlevnější je Big Mac v Argentině a v Číně, nejdražší v Norsku. Big Mac v eurozóně stojí v průměru 4,33 dolaru, euro je tak podle týdeníku nadhodnocené vůči dolaru o 16 procent.

Pokud by se srovnávala jiná komodita, došlo by se pravděpodobně podle analytika Citfin Tomáše Volfa k naprosto jiným výsledkům. "Například při 'pivním indexu' bychom pravděpodobně zjistili, že je koruna podhodnocená o desítky až stovky procent. Podobně by tomu bylo také u srovnání cen cigaret. Obě tyto komodity jsou v ČR, vzhledem k okolním státům, mnohem levnější," uvedl. Do budoucna očekává, že koruna bude v souvislosti s ekonomickým oživením posilovat.

Více v HN: O tom jaké čekají korunu vyhlídky pro nejbližší měsíce