Čínský vývoz rostl nejrychleji za posledních šest let a růst cen nemovitostí se přiblížil rekordu, což naznačuje, že čínské hospodářství se vyrovnalo s evropskou dluhovou krizí a nadále hrozí přehřátím své ekonomiky. Dobré výsledky čínského exportu podle analytiků agentury Bloomberg pomáhají evropským burzám k růstu.

Někteří ekonomové jsou ale opatrní a domnívají se, že evropské problémy mohou na Čínu znovu dolehnout.

Vývoz z Číny v květnu vyskočil meziročně o 48,5 procenta, a tempo růstu tak zrychlilo z dubnových 30,5 procenta. Zvýšil se však i dovoz, a to o 48,3 procenta. Přebytek zahraničního obchodu pak vzrostl na 19,5 miliardy USD (420,3 miliardy Kč) z dubnových 1,7 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil čínský celní úřad.

Tak dobré číslo nikdo nečekal

Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali zvýšení vývozu o 32 procent a dovozu o 45 procent. Bilance zahraničního obchodu pak měla skončit přebytkem 8,8 miliardy USD. Proti předchozímu měsíci se export zvýšil o 9,9 procenta, import se však snížil o 5,1 procenta.

"Je to jistě povzbuzující. Stále však máme prostor ke skepticismu vzhledem k vlažnému oživování globální poptávky," uvedl ekonom Royal Bank of Scotland Ben Simpfendorfer. "Možná ještě uvidíme snížení vývozu." Analytici se obávají hlavně negativního vlivu dluhové krize v Evropě na čínský obchod. Evropská unie je největším obchodním partnerem Číny.

Poptávka po čínském zboží v zahraničí se propadla po vypuknutí globální krize a tisíce továren v zemi, které vyrábějí obuv, hračky a další levné zboží, musely zastavit výrobu. Vývoz již částečně obnovil na úroveň před krizí a v květnu se zvýšil na 131,7 miliardy USD.

Spekulace kvůli jüanu

Někteří analytici však upozorňují, že růst v květnu byl vysoký také kvůli očekávanému růstu jüanu, který zdraží čínské zboží v zahraničí. Výrobci se proto před růstem domácí měny snažili vypravit do zahraničí co nejvíce zboží.

Vývoz do Evropy se zvýšil v květnu meziročně o 34,4 procenta a do Spojených států o 24,8 procenta. Dodávky čínského zboží do Indonésie vyskočily o 61 procent a do Ruska o 53,8 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.