Hospodaření Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) se loni ponořilo do červených čísel a ztráta státní pojišťovny by podle předběžných údajů ministerstva průmyslu a obchodu měla činit rekordních 2,67 miliardy korun. Ještě v roce 2008 státní pojišťovna EGAP vykázala zisk bezmála 625 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy o plnění exportní strategie, kterou MPO zveřejnilo na svých internetových stránkách.

"V případě EGAP došlo v uplynulém roce k nárůstu pojistných plnění s tím, že v roce 2009 bylo vyplaceno 1,2 miliardy korun, což se promítlo do hospodářského výsledku společnosti EGAP za rok 2009, který je očekáván v záporné výši 2,67 miliardy korun," stojí ve zprávě MPO.

Mluvčí EGAP Vlastimil Nesrsta ve středu potvrdil, že hospodaření pojišťovny skončí za rok 2009 ve ztrátě, kterou zapříčinily vyšší platby pojistného plnění například za dvojici nedokončených projektů na výstavbu elektráren v Pákistánu, které měl na starost zkrachovalý PA Export. "Ztrátu EGAP pokryje z vlastních zdrojů," podotkl Nesrsta.

Objem nových pojistných smluv EGAP by za celý loňský rok měl činit rekordních zhruba 62 miliard korun. Předloni EGAP pojistila vývozní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v celkovém objemu 43 miliard korun a v roce 2007 za 50 miliard korun. "Uvedený objem je výsledkem postupného uspokojování rostoucí poptávky exportérů po pojišťovacích službách, která se začala projevovat zejména od druhého čtvrtletí roku 2009," stojí ve zprávě MPO.

Finanční injekce od ministerstva financí

Pojistná kapacita EGAP by letos měla být posílena o další miliardu korun, aby státní pojišťovna mohla uspokojit prudce rostoucí poptávku exportérů. Finanční injekci pojišťovně slíbilo ministerstvo financí. Usnadnit situaci by měla také připravovaná vyhláška, která pojišťovně dočasně sníží minimální povinné rezervy, čímž by získala další finance na pojišťování vývozu.

Pojištění EGAP využívají firmy hlavně na úvěry od bank pro export do rizikových zemí, kde existuje zvýšená pravděpodobnost, že za zboží nedostanou zaplaceno. Úspěch tuzemských podniků na zahraničních trzích, zejména těch rizikových, podle vývozců na garancích poskytovaných prostřednictvím EGAP přímo závisí. Stoprocentním vlastníkem EGAP je ministerstvo financí.