Obchodní deficit Spojených států se v srpnu překvapivě snížil na 30,7 miliardy dolarů (zhruba 540 miliard korun) z červencových 31,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že obchodní deficit stoupne na zhruba 33 miliard dolarů. Export se v srpnu zvýšil o 0,2 procenta na letošní maximum 128,2 miliardy dolarů. Import naopak klesl o 0,6 procenta na 158,9 miliardy dolarů, protože nárůst cen ropy byl kompenzován prudkým poklesem jejích dodávek.

Pokračující růst vývozu by mohl být podle agentury AP považován za známku toho, že světová ekonomika začíná oživovat z hluboké recese, která začala ve Spojených státech a rychle se rozšířila do ostatních zemí.

K růstu exportu přispívá mimo jiné slabý kurz dolaru. Očekává se, že americká měna, která od začátku roku oslabila téměř o 12 procent, zůstane pod tlakem rovněž v příštích měsících.


Ekonom Nigel Gault ze společnosti IHS Global Insight nicméně předpověděl, že obchodní deficit v příštích měsících poroste, protože oživení ekonomiky USA povede ke zrychlení růstu dovozu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru