V Budapešti se rozjíždí elektromotosharing
Rodinný start‑up Blinkee.city rozjíždí teď v létě s místní dceřinkou energetické skupiny E.ON první elektromotosharing v Maďarsku. Nová forma sdílení elektrických motorek má učinit velkoměstskou dopravu čistší, tišší, rychlejší a nákladově efektivnější. V době, kdy města musí čelit problémům jako zácpy, špatné ovzduší a nepřetržitý hluk, se nabízí elektromotorka jako jedna z ideálních forem dopravy.
Stoprocentně elektrické stroje s výkonem 3,1 kW a baterií 35 Ah dokážou ujet až 60 km. Nabíjení monitoruje a řeší provozovatel. Budapešťská flotila se skládá z 50 motorek. Řídit je smějí osoby nad 16 let, které alespoň šest měsíců vlastní řidičský průkaz minimálně typu AM. Vše je dostupné přes aplikaci: najdete si, kde je zaparkovaná nejbližší motorka, odemknete ji, nasadíte helmu a jedete. Platí se minutová sazba a jsou různé slevy, například pro studenty.

Citroën vynalezl brýle proti nevolnosti v autě
Nepříjemný pocit nevolnosti během jízdy autem by mohl skončit. Francouzská značka automobilů Citroën vyvinula brýle proti kinetóze – nemoci z pohybu. Podle výrobce automobilů trpí v Evropě na 30 milionů lidí touto nemocí chronicky. Brýle bez skel Seetroën obsahují modrou kapalinu, která se pohybuje kolem očí v bočním směru (vpravo / vlevo), ale také v předozadním směru. Pohybující se tekutina vytváří linii obzoru a odstraňuje tak smyslový diskomfort způsobující nevolnost.
Nové brýle, jejichž míra účinnosti je až 95 procent, pomohou od nevolnosti při jízdě autem do deseti minut. K dostání jsou za 99 eur na stránkách Citroënu.

Česko-slovenský potápěčský systém – v Austrálii i Česku
Nápad zrozený na pláži v Sydney, za kterým stojí potápěčští nadšenci ze Slovenska a česko–slovenský realizační tým, se zařadil mezi nejúspěšnější projekty na Kickstarteru a našel si své klienty už i v Česku. Za unikátním vynálezem, který spojuje šnorchlování s potápěním, stojí Jan Kadlec a jeho tým – aktivní potápěči a milovníci podmořského světa. Kadlec se svými přáteli pátral po alternativě ke klasickému potápění bez těžkého a nákladného vybavení.
S AirBuddy dýcháte ten nejčistší vzduch přímo z povrchu oceánu, na jedno nabití baterie lze strávit pod vodou 45 minut, a to v hloubce do 12 m. Opětovné nabití netrvá déle než tři a půl hodiny.
AirBuddy má za sebou velmi úspěšné uvedení na crowdfundingové platformě Kickstarter, kde se dostal mezi nejúspěšnější projekty vůbec. Na projekt se podařilo získat více než 200 procent částky, na kterou bylo v úvodu cíleno.
Mezi prvními zákazníky AirBuddy jsou potápěčští nadšenci z celého světa, tento jedinečný produkt si již objednali také mnozí zákazníci z České republiky.

https://www.youtube.com/watch?v=vs-Bw_KMtaY

Britský Aston Martin se vydal cestou SUV. Češi chtějí být u toho
Automotive je nohou na plynu česko-britských obchodních vztahů. Ty v rozhovoru pro Exportní zrcadlo portálu BusinessInfo.cz představil Martin Macourek, šéf kanceláře CzechTradu v Londýně. „Je zajímavé sledovat vývoj britských specialistů, značek jako Aston Martin či Lotus. Potřebují díly, ale vyrábějí malé množství. Mají problém s kvalitními dodavateli, kteří dokážou nabídnout slušnou cenu. A to je naše parketa,“ říká Macourek. Právě pro Aston Martin, který příští rok představí své SUV, připravuje CzechTrade dodavatelský den. Více sledujte ve videu.

https://www.youtube.com/watch?v=FSgB7j2GuKI

Text nevyjadřuje názor redakce