Je ale indický a indonéský trh vhodný pro české firmy? Jaká úskalí je mohou potkat a naopak jaké příležitosti jim oba trhy nabízejí? Na tyto a další otázky dostanete odpovědi na konferenci Podnikání malých a středních firem v Indii a Indonésii, která se bude konat 21. června v Praze.

„Nyní je vhodná doba pro export strojírenských produktů. Díky programu Make in India, který se snaží podpořit domácí výrobu, stoupá poptávka po strojírenství. Zároveň se indická vláda snaží podporovat obchod snižováním byrokracie a zaváděním reforem,“ komentuje dění vedoucí kanceláře CzechTrade Bengalúru a zároveň jeden z přednášejících Ivan Kameník.

Vývoz do Indie má dlouholetou tradici a české produkty tam mají dobré jméno. Největší poptávka je po obráběcích strojích, výrobcích pro energetiku i železnici či zemědělské technice. „Do Indie je důležité vstoupit nejen s výrobky vysoké kvality, ale také s konkurenceschopnou cenou,“ dodává Kameník.

Také Indonésie si zaslouží pozornost. Stabilní 5% růst HDP během posledních pěti let je dokladem fungující ekonomiky a důsledkem reforem, které usnadňují podnikání a přitahují zahraniční investice. „Vláda aktivně podporuje novou infrastrukturu, která má zlepšit spojení mezi ostrovy, včetně výstavby a modernizace silnic, železnic, přístavů, letišť,“ říká druhý přednášející Michal Sontodinomo, šéf zastoupení CzechTrade v Jakartě. Navíc Indonésie dováží 80 procent strojírenského vybavení a obdobné číslo platí i pro zdravotnická zařízení - diagnostické přístroje či elektronické mikroskopy do fakultních nemocnic.

Pracovníci zahraničních kanceláří CzechTrade kromě asistenčních služeb šitých klientům na míru pořádají mnoho zajímavých akcí. CzechTrade Bengalúru organizuje spolu s AMSP a ZÚ v Dillí podnikatelskou misi, nebo společnou účast na strojírenském veletrhu IMTEX 2019. Indonéská kancelář zase pro firmy sdružené v Asociaci železničního průmyslu pomohla domluvit jednání s největšími indonéskými společnostmi o možnostech dodávek pro kolejovou dopravu.