V Česku je už více než 290 tisíc podnikatelek, což je dvakrát tolik než před 20 lety. Tvoří už více než jednu třetinu všech podnikatelů v zemi. Výzkum Asociace malých a středních podniků navíc zjistil, že podnikající ženy jsou v životě spokojenější než ženy v zaměstnání. 

„Ženy si často zakládají malé firmičky, které pomáhají rodinnému rozpočtu. Celkově ženy začínají být dravější. Ale jsem proti jejich zvýhodňování. Buďme féroví. Muži musí podnikat tak, aby to uživilo celou rodinu,“ říká Margareta Křížová, investorka a spolumajitelka advokátní kanceláře CEAG, která radí začínajícím podnikatelům. 

Z výzkumu vyplývá, že ženy podnikatelky jsou spokojenější než ženy zaměstnankyně. Vy jste zažila obě role. Která vám vyhovuje víc? 

Záleží na tom, jak je člověk nastavený. Jsou lidé, kteří jsou spokojenější coby zaměstnanci, protože si odpracují svoje, po pracovní době zavřou dveře a nemusí se trápit provozními problémy. Někdo je tak spokojený a je to dobře. Já k tomuhle typu lidí nepatřím a jsem rozhodně spokojenější jako podnikatelka. Máte zase větší volnost v tom, že se můžete rozhodnout, kdy tu práci uděláte.

Na druhou stranu ten tlak a stres je mnohem větší, protože vy nikdy nezavřete v pět hodin dveře kanceláře s čistou hlavou. Musíte se starat o zaměstnance, o klienty. Prostě ten tlak je větší. Ale mně tlak nevadí, proto mi tahle role vyhovuje více.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru