Zdaleka nejnižší zdanění ve srovnání s okolními státy si čeští živnostníci udrží i po zavedení úsporného balíčku Nečasovy vlády.

Od ledna se jim sice omezují třeba výdajové paušály, zavádí se dodatečná daň z příjmů nad sto tisíc měsíčně nebo se ruší strop na zdravotní pojištění, ani tak se ale celkové zatížení nedostane na úroveň Německa, Rakouska, Maďarska či Slovenska. A to v žádné z příjmových skupin.

Zatímco český živnostník s ročním příjmem 360 tisíc korun zaplatí na daních a odvodech nově něco málo přes 45 tisíc korun – tedy 12,6 procenta celkového příjmu, v Německu by odvedl téměř 160 tisíc – 44 procent příjmů – a v Maďarsku dokonce 193 tisíc čili bezmála 54 procent hrubého příjmu.

Jinak je to ale u zaměstnanců: v Česku a v okolních zemích jsou odvody shodnější, v Německu, Rakousku či Maďarsku platí zaměstnanci při vyšších příjmech i více.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru