Speciální platební terminál, který nyní připravuje telefonní operátor Telefónica CR za podpory společnosti MasterCard Europe, ČSOB a dalších společností, umožní výrazně jednodušší akceptaci bezhotovostních plateb pro firmy, řemeslníky či drobné obchodníky.

Co umí terminál mPO2S

Přenosná a odolná čtečka platebních karet podporující :

• Bezkontaktní platební karty
• Platební karty s čipem
• Platební karty s magnetickým proužkem

...mPO2S terminál je ovládán z obchodníkova stávajícího telefonu či tabletu (via Bluetooth)

Podporované operační systémy :
• Android
• iOS

Všechny kroky platby jsou ovládány v aplikaci na smart-phonu nebo tabletu :
• Zadání částky platby
• Potvrzení o platbě je zasíláno SMS nebo emailem
• Další doplňkové služby:
• katalog služeb
• seznam zákazníků

Díky terminálům mPO2S bude možné přijímat platby klasickými platebními kartami (s chipem nebo magnetickým proužkem), ale i novými bezkontaktními technologiemi jako jsou bezkontaktní karty, bezkontatkní nálepky nebo postupně se rozšiřující placení pomocí NFC telefonů, které mají v podstatě platební kartu uloženu ve své SIM kartě.

„Na českém trhu je přibližně 320 000 firem, pro které je tento typ terminálu vhodný. Věřím, že řadu z nich naše nabídka zaujme. Jednou z velkých výhod je, že mobilní terminály jsou kompaktní, lehce přenosné a dají se používat i mimo provozovnu podnikatele. Další předností je, že umí přijímat všechny typy karet,“ popisuje přednosti Josef Puczok, Senior Development Specialist v divizi NFC & Financial Services v Telefónica CR.

Během září spustí operátor pilotní projekt, kdy poskytne zdarma 100 firmám či podnikatelům svůj mobilní terminál mPO2S. Podnikatelé a živnostníci, kteří mají zájem zapojit se do pilotního projektu mobilních terminálů, mohou již nyní kontaktovat Josefa Puczoka z Telefónicy (josef.puczok(a)telefonica.com). Po vyhodnocení pilotního projektu by nejpozději začátkem roku 2014 měla Telefónica terminál nabízet komerčně.

Jediný náklad: terminál

Realizace průběhu platby

1. Zákazník si vybere zboží

2. Obchodník namarkuje zboží do aplikace v chytrém telefonu nebo tabletu (obchodník buď zadá celkovou částku za nákup, nebo vybere položky nákupu z předem definovaného seznamu)

3. Chytrý telefon/tablet se přes Bluetooth spojí s mobilním platebním terminálem mPO2S a vyzve zákazníka k platbě

4. Zákazník použije na mobilním terminálu mPO2S svou platební kartu tak, jak je zvyklý (přiloží pro bezkontaktní platbu, vloží pro EMV chip nebo protáhne při použití magnetického proužku) a v případě potřeby zadá na terminálu svůj PIN

5. Během pár vteřin proběhne ověření transakce

6. Na chytrém telefonu/tabletu i mobilním terminálu se objeví potvrzení o platbě, které je možné zaslat zákazníkovi přímo z aplikace prostřednictvím SMS nebo emailem.

Podle Jiřího Vítka budou muset vynaložit zájemci jednorázově více peněz na koupi samotného terminálu, jehož cena by však neměla překročit 200 eur (cca 5000 Kč)."V tuto chvíli neuvažujeme o možnosti pronájmu," dodává Puczok.

Za realizaci plateb pak budou podnikatelům účtovány standardní transakční poplatky.

"Měly by být nižší, než stávajících cca 3,5-4%, kolik přibližně platí obchodníci nyní. Chceme odbourat limity, na které někdy naráží obchodníci, když se rozhodují, zda začít nabízet zákazníkům i nové moderní typy plateb. Stejně tak je určen malým firmám, drobným podnikatelům či řemeslníkům, kteří dosud tyto platby nepřijímají," dodává Jiří Vítek, vedoucí divize NFC & Financial Services v Telefónica CR.

Zúčtování karetních transakcí, tzv. acquiring, bude probíhat prostřednictvím ČSOB, která zajistí, aby byly platby kartami provedené na mPO2S připsány na účet obchodníka u jeho stávající banky.

K akceptaci platby bude obchodník nebo řemeslník potřebovat přenosný terminál a jakýkoli chytrý telefon. (s operačním systémem Android (od verze 4.1) nebo iOS (od verze 6) s datovým připojením). V tomto telefonu bude muset mít aplikaci, která bude poskytována zdarma, umožňující realizaci platby stejně jako běžná pokladna.

Při platbě obchodník jednoduše zadá do aplikace částku za nákup a zákazník ji zaplatí svou platební kartou či jinou bezkontaktní technologií na mobilním terminálu mPO2S v podstatě stejně tak, jako je běžně zvyklý.

Potvrzení o platbě může obchodník odeslat kupujícímu elektronicky formou SMS nebo mailové zprávy.

Platby pro stánkaře, řemeslníky a další služby

Výhody, které by měly nové terminály přinést:

  • díky cenově dostupným mobilním terminálům bude moci přijímat platební karty každý drobný živnostník či podnikatel
  • nové a dodatečné tržby díky akceptaci platebních karet, spontánní nákupy
  • nové prodeje díky možnosti okamžitého uzavření a zaplacení pro nejrůznější podnikatelské profese (např. pojistné smlouvy, servisní zásahy apod.)
  • zvýšení pohodlí pro zákazníka

Službu se chystá využívat i informační linka 1188 se svojí nonstop havarijní službou pro domácnosti a firmy - Řemeslníci 1188.

"Jsme rádi, že jsme do tohoto projektu zapojeni od samého začátku. Našim výjezdovým skupinám, řemeslníkům, opravářům, instalatérům, nebo jiným profesím se velmi často stává, že zákazník nemá v danou chvíli potřebnou hotovost na úhradu provedené opravy. Jednoduchá možnost úhrady platební kartou je pak velmi vítaným pomocníkem," dodává David Potužník, produkční manažer linky 1188.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.