Data patří mezi významná, a v některých oborech dokonce rozhodující, firemní aktiva. A stejně jako u ostatních aktiv, i u dat je více než vhodné zajistit jejich důkladnou ochranu. To ale není tak jednoduché. Už jen proto, že podle průzkumů hrozí největší riziko jejich úniku od interních zaměstnanců. Nejde vždy o to, že by chtěli firmě úmyslně způsobit škodu, mohou být jen nedostatečně proškolení a například otevřít e-mail s virem, který by neměli. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Pro zabezpečení dat je nutné znát jejich cenu, dokázat ohodnotit rizika a mít ochotu investovat do protiopatření. Výše investic by měla být ideálně úměrná právě hodnotě dat a možnému riziku. Pro ochranu můžete samozřejmě využít interní zdroje. Vzhledem k rozsahu hrozeb, před kterými potřebujete data ochránit, bývá ovšem oblíbenou a nejsnazší cestou najmout si externí firmu, která se ochraně dat věnuje.

Vybírejte pečlivě

Jak se ale v přemíře bezpečnostních firem zorientovat? "Dívejte se po těch, které mají se zajišťováním bezpečnosti dlouholeté zkušenosti. Vzhledem k tomu, že v době globálních sítí je většina útoků vedena ze zahraničí, stojí za to zohlednit právě zahraniční zkušenosti. Rozhodně trvejte na zajištění nepřetržitého dohledu kvalifikovanými pracovníky a dostatečné výkonnosti hardwaru i internetových linek," radí Martin Záklasník, ředitel marketingu pro business v T-Mobile.

Jenom taková firma totiž může odolat stále častějším hackerským útokům, ať už jsou vedeny touhou ekonomicky uškodit (konkurenční boj), vyjádřit vlastní názor (hacktivismus) nebo vyvolat co největší strach (počítačový terorismus). Pokud vám zmíněná nebezpečí připomínají spíše sci-fi knihu než realitu, vzpomeňte si třeba na nedávný útok severokorejských hackerů proti serverům firmy Sony, nebo loňské útoky na české servery – a to jsou jen ty nejvíce medializované případy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.