Předešlý díl seriálu o efektivnímu využívání času jsme věnovali principu nastavení priorit denních úkolů. Vysvětlili jsme si, že přiřazení priority pracovní činnosti dle časové naléhavosti není nejvhodnější způsob rozdělení denních úkolů. V dnešním díle vysvětlíme, že úkoly s nejvyšší prioritou bychom měli vyřizovat v době naší nejvyšší pracovní výkonnosti. Neplýtvat časem, kdy je náš mozek nejvíce soustředěn, na rutinní činnosti.

Pracujeme-li v kanceláři, je křivka naší denní výkonnosti poznamenána podstatně více vrcholy a poklesy, než je tomu u osob pracujících manuálně. Pravidlem je, že většina naší práce je vykonána jen v části našeho pracovního dne. Jde o čas, který můžeme označit časem nejvyšší výkonnosti.

Ranní ptáče...dál doskáče

U většiny lidí je časem nejvyšší výkonnosti několik prvých hodin pracovního dne. Mnoho z nás však tento fakt ignoruje a tráví tyto hodiny prováděním rutinních úkolů nevyžadujících velkého úsilí. Pročítáme emaily, noviny, časopisy, vyřizujeme běžné telefonáty a další. Čas nejvyšší výkonnosti dne by měl být ale využit na věci, které mají největší význam - věci které vyžadují energii, plnou bdělost a nejvyšší tvořivost.

Snažme se proto plánovat jeden či dva úkoly mající daný den nejvyšší naléhavost do času nejvyšší výkonnosti a na úkolech s nižší prioritou pracovat až ve zbylém čase. 

Dalším krokem je vytvořit si podmínky pro to, abychom měli možnost tyto úkoly provádět dostatečně dlouho bez přerušení. Ani v průběhu času s nejvyšší produktivitou totiž nejde pracovat zcela nepřerušovaně.

Bez přestávky k apatii

Pracovat po dlouhou dobu bez přestávky není efektivním využíváním času. Pracovní energie se při dlouhodobém provádění jedné činnosti postupně snižuje. Nastupuje znudění, akumuluje se stres a napětí. Nemění-li se během dne pracovní tempo, přichází postupně tendence k podrážděnosti, chronické únavě, bolesti hlavy, úzkosti či apatii.

Přestávka nemusí být spojena jen s odpočinkem. Vhodnější je přechod k jinému druhu práce, který většinou dokáže poskytnout stejnou úlevu od napětí jako pouhá relaxace. Takovou přestávkou může být několikaminutový přechod od mentální činnosti k jakékoli fyzické činnosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.