Rádi byste podnikali, ale nenapadá vás v čem? Chybí vám ta správná inspirace? Řešení je jednoduché – ukradněte fungující nápad někomu jinému. Takovým způsobem zhruba uvažovali plagiátoři, kteří se rozhodli přiživit se na franšízových konceptech Mr. Kebab, Jumping a Hudební škola Yamaha. Příběhy o tom, jak se s tím franšízoři vypořádali, přinášíme v rámci našeho třídílného seriálu. V první části jsme se věnovali obecně právní úpravě franšíz, v druhé pak možnostem její ochrany před kopírováním. 

Nepodceňujte ochrannou známku

"Bohužel jsme se s plagiátorstvím setkali nejednou. A to dokonce nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Zatím to nikdy nebylo z řad našich franšízantů, vždy z vnějšku," popisuje své zkušenosti Lubomír Ľelovits, majitel slovenského franšízového konceptu Mr. Kebab. 

První nepříjemným zážitkem pro něj bylo, když si na Slovensku jistý obchodník otevřel několik stánků s kebabem. Na tom by nebylo nic špatného – pokud by ovšem neokopíroval název i logo právě firmy Mr. Kebab. Zástupci společnosti si s ním tedy zašli promluvit. Ukázalo se, že viděl na internetu web podniku a zalíbila se mu jeho myšlenka. "Prostě to okopíroval, nezamýšlel se nad tím, zda nemá firma třeba ochrannou známku. Což máme – pro celou Evropskou unii. Když jsme pánovi situaci vysvětlili, tak to naštěstí pochopil a stáhl se," vzpomíná Ľelovits.

Další případ už tak hladce vyřešit nešel. Tentokrát se stal plagiátorem podnikatel z Jižní Koreje. "Původně měl zájem o master licenci konceptu. Museli jsme mu ale napsat, že náš projekt na to ještě není připravený. Tak se rozhodl nám okopírovat logo, název a do určité míry i styl provozu," kroutí hlavou majitel Mr. Kebab.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama