Zůstat živnostníkem nebo raději založit "eseróčko"? Tuto otázku si klade řada podnikatelů. Podle aktuálních statistik se jazýček vah přiklání při jejich rozhodování čím dál tím více k druhé možnosti. Počet nových živnostníků byl totiž loni nejnižší za posledních devět let, počet společností s ručením omezeným naopak roste. Každá právní forma má ale své pro a proti. 

Živnost aneb snadná cesta k podnikání

První výhodou živnosti je její snadné založení - stačí navštívit živnostenský úřad, kde se vyplní jednotný registrační formulář pro zřízení oprávnění a nahlásit registraci na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. V případě řemeslných/vázaných/koncesovaných živností je navíc vyžadováno prokázání odborné způsobilosti, musí se tedy doložit odpovídající kvalifikace. Náklady na zřízení většinou činí 1000 korun, o polovinu méně, pokud už nějakou živnost člověk má. Založení podnikání je tak rychlé, jednoduché, s nízkými nároky na administrativu a obvykle s nízkými náklady. Příjemná je i absence povinnosti vkládat základní kapitál.

Zmiňované nižší nároky na administrativu provázejí živnostníka i během celého podnikání. Velký podíl na tom má fakt, že neexistuje povinnost vést účetnictví, maximálně tak daňovou evidenci v případě, že neuplatňuje paušál. Na rozdíl od účetnictví nemá daňová evidence předepsanou formu, musí však obsahovat údaje o příjmech a výdajích a o majetku a dluzích. Papírování tak zvládne člověk zpravidla vlastními silami, nemusí si platit daňové poradce či právníky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.