V podnikání vstupujete každodenně do velkého množství smluvních vztahů, o nichž platí, že je vždy lepší je mít "na papíře" kvůli případným sporům s druhou stranou. Důležitým předpokladem úspěchu v právním sporu je také to, že ona písemná smlouva bude spolehlivě a správně napsaná - tak, aby co nejlépe svědčila vašim zájmům.

Podnikatelé často využívají bohatou nabídku internetových serverů nabízejících bezplatné stažení šablon pro velké množství smluvních vztahů. Na všech těchto stránkách se ale dočtete, že provozovatel webu nepřebírá odpovědnost za případnou škodu, která vám v důsledku chybně uzavřené smlouvy vznikne.

Příkladem může být server Vzory.cz, jehož autorem je Přemysl Líbal. "Všichni čtenáři a návštěvníci Vzorů.cz jsou informováni, že obsah serveru může sloužit jako vodítko pro řešení určitých životních situací, ale v žádném případě nenahrazuje kvalifikovanou právní pomoc," varuje Líbal, který zároveň působí jako rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR.

V soukromém právu vítězí rozum

Největší riziko serverů nabízejících vzory právních dokumentů spočívá hlavně v tom, že neposkytují jakoukoli záruku za správnost. Právní laik sice může obsahu rozumět, ovšem nemusí podchytit právní nedostatky, jež mohou hrát důležitou roli. Není totiž výjimečné, že šablony obsahují odkazy na neúčinné právní předpisy, nevýhodné podmínky a další hrubé nedostatky. Ty v konečném důsledku mohou vést až k neplatnosti smlouvy a zbytečným potížím, nebo dokonce soudním sporům.

Zkušenosti s takto problematickými smlouvami má advokát František Korbel z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners a bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti: "Přicházejí cizí lidé, kterým se to stalo. Obvykle teprve při plnění smlouvy zjistili, že smlouva je z různých důvodů nevýhodná, a snaží se z ní nějak vyvléci nebo ji jinak ukončit. Ale ne vždy to jde. Nebo jen s úsilím a náklady, které bývají vyšší, než kdyby je lidé věnovali na samém počátku do přípravy smlouvy," vypráví Korbel.

Na druhou stranu Korbel upozorňuje na daleko menší formalismus, který přinesl do soukromého práva nový občanský zákoník.

"Nový občanský zákoník přinesl do práva více zdravého rozumu, takže dnes máte větší šanci, že smlouva, kterou uzavřete, bude platná a lépe vás také ochrání třeba před takzvanými překvapivými klauzulemi (ustanovení obchodních podmínek, které druhá strana nemohla rozumně očekávat, pokud je výslovně nepřijala) nebo vnucenými nevýhodnými doložkami. V každém případě je dobré si každý návrh smlouvy pročíst a snažit se jej pochopit," dodává.

I když soudy nakonec rozhodnou ve váš prospěch, nic to ale nezmění na nutnosti absolvovat většinou vleklé soudní řízení a zaplatit za něj nemalé prostředky.

Použití bezplatných internetových vzorů smluv s sebou nese vždy určitou míru rizika, které každý musí porovnat zejména vzhledem k hodnotě a závažnosti věci, jíž se smlouva týká. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Skepticky se k využívání internetových smluvních šablon staví František Korbel: "Používání smluv stažených z internetu bych bez dalšího nedoporučoval. Nevíte, kdo je sepsal ani proč. Je takový vzor výhodný pro vás, nebo pro druhou stranu, nebo je neutrální? A jste schopni to vyhodnotit? Nový občanský zákoník dává každému velký prostor pro úpravu svých vztahů, nabízí více smluvní svobody, ale předpokládá i více rozmyslu a odpovědnosti. Proto pro uzavírání smluv platí tradiční přísloví dvakrát měř, jednou řež."

Podle Přemysla Líbala ani Vzory.cz nemají ambici poskytovat řešení na míru. "Podle mého názoru jde o analogickou situaci k publikování vzoru dokumentu v novinách. Sebelepší vzor je vždy jen vodítkem a ukázáním směru, kudy se ubírat," vysvětluje Líbal smysl publikovaných vzorů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.