Podvodníci ve firmě pracují nejčastěji rok až pět let, obvykle v pozici vyššího managementu, případně v oblasti účetnictví či nákupu a prodeje, a dokud nezačali okrádat vlastní firmu, žili bezúhonným životem.

Odhalit takového podvodníka trvá průměrně rok až dva. Někdy to ovšem může trvat třeba i 20 let, pokud se z podvodů ve firmě stane norma a způsob podnikání, do něhož je zapojeno prakticky celé vedení, jak ukázal nedávný případ monstrózního falšování účetnictví ve firmě Olympus. Na rozsáhlé účetní podvody tam loni upozornil bývalý generální ředitel Olympusu Michael Woodford.

I když se firma snažila dlouho zapírat, a Woodforda dokonce propustila, vyšlo najevo, že po dvě desítky let schovávala ztráty z investic v pochybných fúzích a akvizicích. Společnost obměnila celou správní radu a zažalovala celkem 19 bývalých i současných vedoucích pracovníků, od kterých požaduje odškodné, šest členů vedení zatkla policie. Vedle dosti pošramocené pověsti a výrazného propadu cen akcií se dá vyčíslit i bezprostřední škoda, kterou manažeři napáchali: 1,7 miliardy dolarů (zhruba 32 miliard Kč).

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.