Časy, kdy vrcholem společenské angažovanosti českých byznysových boháčů byla záliba v buddhistických naukách, jsou dávno pryč. V posledních měsících dává část miliardářů najevo svoji odpovědnost za celek nebývale silným zájmem o veřejné dění a o českou politiku.

Není divu. Dlouholetý politický marasmus, který koncem března vyvrcholil odposlechovou aférou Bém-Janoušek, soudní úplatkářskou fraškou Věcí veřejných a postupným samovolným rozkladem reformní vlády Petra Nečase, nutí řadu slušných podnikatelů hlasitě křičet.

Opoziční ČSSD totiž naději na změnu neskýtá a hrozí, že pokračující zkorumpovanost státní moci a demoralizace společnosti skončí spontánní vzpourou davů ve stylu Holešovské výzvy. Což by podle byznysmenů mohlo smést demokracii a nastolit systém tvrdé ruky.

ANKETA: Co říkají současné politické a vládní krizi čeští byznysmeni

Radim Jančura, majitel Student Agency"Teď se všichni divíme, co to mezi Bémem a Janouškem bylo, ale každý politik a novinář v Praze to dávno věděl. Že dnes Kalousek koulí očima a diví se, je taková forma šaškárny. Příště přijdou odposlechy Martina Romana s lidmi ze Škodovky nebo odposlechy Kalouska na téma kšeftů na obraně a s Kapschem. A budeme se zase divit, kde to žijeme."

Radim Jančura, majitel firem Student Agency a RegioJet

"Opravdové demokracii jsme, stejně jako většina tohoto světa, ještě nedorostli. Prezidentský systém by byl z mého pohledu v současné situaci efektivnější a transparentnější. Samozřejmě by záleželo na osobě prezidenta, já bych si ho nejraději někde půjčil, třeba v Singapuru."

Jiří Šimáně, majitel skupiny Unimex a aerolinek Travel Service

Andrej Babiš

"Nic se dnes vlastně nedramatizuje, je to jen hra psychopata Bárty. Koalice má stále stejný program - prachy a moc. Naše hnutí ANO 2011 už začíná hledat lidi pro parlamentní volby, máme zájem o všechny slušné, co nekradou a chtějí udělat něco pro náš národ."

Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert

Pavel Telička"Čas na změnu nastal. Pokračování stavu a další degradace naší společnosti jsou již neúnosné. Paraziti, vydávající se za lobbisty, dávno tahali nitky v projektech za miliardy a doslova pásli některé politiky. To není lobbing, ale překročení hranice práva a selhávání institucí."

Pavel Telička, společník lobbistické kanceláře BXL

EK40 50 kovar1 jr

"Prokázalo se, že Věci veřejné jsou podvodníci. A to, co jsme viděli a slyšeli mezi Janouškem a Bémem, považuji za hanebné. Já jsem v tom období několikrát s Pavlem Bémem mluvil a myslel jsem si, že takový není. A co s tím vším? Nutno zachovat demokracii, ale ať se stát stará jen o minimum věcí, ostatní ať se zprivatizuje a konkurence si s tím poradí."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • "Nastal čas na změnu. Tato vláda není protikorupční. Nečas je slabý." - to jsou jen některé z výroků českých podnikatelů, které oslovil týdeník Ekonom, aby okomentovali současnou politickou situaci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.