Zkrácené úvazky podle odborníků pozitivně ovlivňují celkovou míru zaměstnanosti a situaci na trhu práce. V České republice ale není práce na poloviční úvazek tak běžná jako v ostatních evropských zemích. "Například v Rakousku, Německu nebo ve Velké Británii až čtvrtina všech zaměstnanců má zkrácený úvazek. Na Slovensku zase funguje dělené pracovní místo, které umožňuje rozdělení práce mezi více zaměstnanců, v Česku něco nevídaného," říká Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC Jobs.

Dělené pracovní místo je přitom pro firmy výhodné. Zaměstnanci jsou vzájemně zastupitelní, sami si korigují pracovní dobu a její náplň podle svých potřeb a firma získá několik odborníků namísto jednoho. Navíc klesá riziko, že zkušení pracovníci odejdou předčasně do důchodu nebo se po mateřské dovolené nevrátí.

Částečné úvazky dobře fungují také ve Francii. "Nezaměstnaní Francouzi mohou přijmout práci na částečný úvazek, aniž by ztratili nárok na podporu v nezaměstnanosti, to v Česku také nejde. Přitom zájem Čechů o tento typ úvazku roste. Díky polovičním úvazkům totiž mohou snadněji najít uplatnění ženy vracející se z mateřské dovolené, senioři, studenti nebo čerství absolventi škol," popisuje Hyklová.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se