České firmy potvrzují výsledky světového průzkumu společnosti PwC v otázce náboru nových zaměstnanců. Těch, které chtějí letos navyšovat stav pracovníků, je více než polovina (55 %). Loni mělo tyto plány pouze 44 procent oslovených podniků. Pozitivně lze hodnotit i klesající podíl těch společností, které naopak hodlají propouštět. Letos to plánuje 18 procent českých firem, což představuje oproti loňskému roku, kdy mělo tyto plány celých 28 procent oslovených, výrazný posun.  

O průzkumu

Průzkum poradenské společnosti PwC proběh mezi více 1300 generálními řediteli společností z téměř 80 zemí světa.

Ve světovém měřítku hodlají nabírat lidi zejména společnosti, které se zabývají správou aktiv (asset management) a zdravotnické  či farmaceutické podniky.  

Největší změnu ve prospěch náboru zaznamenalo letos odvětví těžby. Zatímco loni o zvýšení počtu zaměstnanců uvažovala pouze čtvrtina těžebních firem, letos hodlá navýšit počet zaměstnanců více než polovina (52 %) z nich.

Opačné situaci čelí odvětví výroby energií a telekomunikací. Ačkoli ještě v loňském roce téměř tři pětiny výrobců energií (57 %) chtěli zvýšit počet zaměstnanců, letos to zvažuje přibližně třetina (36 %).  Ani sektor telekomunikací nebyl ušetřen náborového pesimismu. Loni mělo v plánu zvýšit počet zaměstnanců 52 procent telekomunikačních firem, letos už je to pouze 40 procent. Nejhůře si vede sektor lesnictví a papírenství, kde hodlá letos přijmout nové zaměstnance pouze čtvrtina (27 %) firem.

                                                                                                         Zdroj: PwC

Zásadní problém, na který budou i letos šéfové firem narážet, je nedostatečná kvalifikace uchazečů. "Najít správné lidi bude letos jedním z nejtěžších úkolů vedoucích. Většina z nich zároveň přiznala, že hledá zaměstnance se širší škálou dovedností než v minulosti. Zároveň si uvědomují potřebu přistupovat k zaměstnancům individuálně. Téměř dvě třetiny firem proto mají již nyní strategii diversity a začleňování a 85 procent uvedlo, že jim to zlepšilo i jejich výsledovku," říká Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR. 

Cesta k globálnímu trhu práce

Společnosti hledají zaměstnance s požadovanými schopnostmi a znalostmi mnoha různými způsoby: 78 procent generálních ředitelů v průzkumu uvedlo, že vždy využívají při náboru více kanálů včetně on-line platforem a sociálních sítí. Celkem 71 procent firem aktivně hledá ty nejlepší talenty na mnoha rozdílných geografických trzích, průmyslových odvětvích a demografických skupinách. 

"Trh práce se globalizuje. V roce 2020 bude více než polovina absolventů vstupujících na trh práce z rozvíjejících se ekonomik. Firmy již nyní loví nejlepší odborníky i absolventy po celém světě, včetně České republiky. Proto se výrazně neliší poptávka českých firem od globálních dat. Ne náhodou tak například největší mzdový růst očekáváme letos v Česku u firem z finančního sektoru, farmacie a vybraných průmyslových odvětví," dodává Daniel Soukup.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Stejně jako se Češi stále častěji snaží uplatnit na globalizovaném mezinárodním trhu práce, pozorujeme i zvýšený zájem cizinců o práci v Česku. Občané Evropské unie mají vstup na český trh práce poměrně snadný, roste však také zájem českých zaměstnavatelů zejména o IT specialisty, techniky a strojní inženýry z mimoevropských zemí. Potvrzuje ho i rostoucí poptávka po službách souvisejících s vyřizováním pracovních a pobytových povolení, kterou v poslední době vnímá poradenská společnosti PwC Česká republika. 

"Pozorujeme rostoucí zájem firem působících na českém trhu o IT specialisty či manažery, ale i odborníky, kteří mají obchodní zkušenosti například na ruském trhu či v Asii a pomohou tam českým firmám se prosadit. V poslední době nejčastěji vyřizujeme zaměstnanecké karty odborníkům z Indie, Ruska, Číny nebo z USA. U našich klientů registrujeme nezřídka zájem i o pracovníky ze zemí Balkánského poloostrova či z Blízkého východu," dodává Jana Zelová, manažerka PwC ČR, která radí firmám s vyřizováním víz a pracovních povolení.

Česku chybí IT odborníci 

V nejlukrativnějším oboru v Česku, kterým je IT, chybějí zaměstnanci. Podle personální agentury AC JOBS, by se jich v Česku uživilo jednou tolik. Česká republika se totiž za posledních pět let stala rájem světových IT firem. Právě v této době se do Prahy, Brna či Ostravy začaly stěhovat nadnárodní společnosti díky levnější pracovní síle a kvalitním uchazečům, které produkují české vysoké školy. Skutečný boom nás přitom stále teprve čeká.

"Dnes už v Česku najdeme téměř všechny významné IT společnosti: IBM, AVG, Microsoft, Oracle, AT&T, Redhat, HP a další. Firmy si v podstatě přetahují zaměstnance mezi sebou, protože jich je akutní nedostatek," popisuje aktuální situaci Markéta Prazeres, ředitelka divize IT personální agentury AC JOBS. 

Dříve bylo běžné, že tyto firmy přetahovaly zaměstnance z Česka. Dnes mají přístup opačný: své pobočky zakládají přímo v Praze, Brně či Ostravě. Úroveň českých IT pracovníků je velmi vysoká a díky tomu, že zde působí tolik nadnárodních IT firem, vzrostl jejich plat i požadavky. 

IT patří v Česku k nejlukrativnějším oborům – průměrná mzda absolventů Českého vysokého učení technického v Praze se pohybuje kolem 35 000 korun, mzda absolventů Vysokého učení technického v Brně pak kolem 28 000 korun. Životní úroveň zaměstnanců v IT je dnes zcela srovnatelná se zahraničím: "Když porovnáme mzdu a životní náklady, na manažerských pozicích jsou na tom Češi v oboru IT dokonce lépe. U ostatních pozic je to srovnatelné," dodává Markéta Prazeres.

Hýčkaní IT profesionálové

Kromě atraktivních platů lákají IT firmy v Česku uchazeče i na netradiční benefity, které jinde nenajdeme. Firmy si dobře uvědomují, že jejich kapitál je v hlavách lidí, nikoli ve strojích či zboží. Své zaměstnance si proto velice hýčkají: "Často svým zaměstnancům podávají například snídaně. Ty musí být poskládány tak, aby si na své přišel úplně každý. V jedné firmě dokonce mívají kromě jiného na výběr ze šesti druhů muffinů, aby se nestalo, že někomu daná příchuť nebude vyhovovat. Běžnou věcí jsou kromě čerstvého ovoce například mini sendviče a nejrůznější laskominy dostupné v průběhu celého dne. Také zde mívají takzvané relaxační místnosti, v nichž si zaměstnanci mohou zahrát fotbálek nebo kulečník během pracovní doby a trochu si odpočinout. A kdo dnes v IT nenabízí home office, nemusí se vůbec snažit. Oproti jiným oborům tu z domova pracuje až o 50–70 procent více lidí," popsala své zkušenosti Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka AC JOBS. 

IT je také jedním z mála oborů v Česku, kde každý rok vznikají nové a nové pozice. "Vývoj jde neustále kupředu. Před pár lety bylo například nemyslitelné, že by se uživil jeden člověk pouze pro práci na aplikacích v mobilních telefonech se systémem Android nebo iOS od firmy Apple. Dnes je přitom po nich velká poptávka," říká Markéta Prazeres.

"Celkově převažuje poptávka nejvíce po vývojářích a konzultantech. Vývojařina je zároveň nejžádanějším oborem, protože poskytuje volnost a kreativitu. Člověk, který se tomu věnuje, navíc dokáže rychle profesně 'vyrůst' a stát se skutečným specialistou s nadstandardními výdělky," dodává Denisa Ondrušová, ředitelka divize ICT Contracting v AC JOBS.

Přesto ani čeští uchazeči nejsou zcela bez nedostatků. "To, co jim nejvíce chybí, je komunikativní znalost angličtiny a schopnost 'prodat se' během pohovoru. Vzhledem k tomu, že studenti s IT zaměřením bývají introvertnější, mnohem méně než jiní vyjíždějí na zahraniční stáže typu Erasmus. Ve firmě si pak nedokážou povídat o běžných věcech, nevěří si a používají jenom odbornou angličtinu, ve které si jsou jistí. Na pohovoru jsou uzavření a nesebevědomí, ačkoli mají často zajímavé pracovní zkušenosti z brigád či praxí během studia," uzavírá Markéta Prazeres.

Související