Open space

Open space je způsob uspořádání pracoviště. Může jít o sdílenou kancelář bez příček, kde v jednom otevřeném prostoru pracuje i několik desítek lidí. S konceptem open space přišel v roce 1982 Američan Harrison Owen. 

Zaměstnavatelé zřizují open space zejména pro jeho finanční nenáročnost. Dopad na produktivitu zaměstnanců není jednoznačný. 

Koncept otevřených kanceláří, takzvaných open space, je v českých podmínkách ještě stále docela populární. Převážně mezi zaměstnavateli, podle kterých nabízí nejen systém kontroly, ale i interaktivity, flexibility a jisté neformálnosti. Pro pracovníky ale otevřené kanceláře znamenají mnohdy značnou výzvu. 

"Většina zaměstnanců totiž v otevřených kancelářích trpí. Postrádají ticho a soukromí. Periferně vnímají každého, kdo kolem nich projde," říká Olga Medlíková, lektorka pro byznys, neziskové organizace a státní správu. Hluk a neschopnost se soustředit vede k větší chybovosti, ruší koncentraci pracovníka a zvyšuje jeho srdeční tep.

"V případě open space téměř nenarazíte na 'střední proud' v názorech. Buď ho lidé milují, nebo zatracují. Dlužno říct, že těch, kteří s ním mají problém, je mnohem víc," upozorňuje Medlíková. Pojďme se podrobněji podívat na to, jaké má tento koncept uspořádání výhody a nevýhody a jak se chovat, máme-li v open space pracovat. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.