Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Při náboru manuálních pracovníků nezapomeňte nové pracovní pozice umisťovat i jinam než na internet. Kladete si otázku proč se vůbec pouštět do hledání zaměstnanců i mimo online kanály? Primárním důvodem může být úspora financí. Existují totiž místa, kde si mohou zaměstnavatelé vytvořit inzerát i úplně zdarma.

Druhým podstatným důvodem je, že se zaměstnavatelé přiblíží své cílové skupině potenciálních zaměstnanců. Ne všichni jsou dnes online. Někteří lidé se na internet nedívají vůbec: z hlediska vzdělání se podle průzkumu společnosti Netmonitor na síti nejméně vyskytují právě lidé pouze s dokončeným základním vzděláním. To však zdaleka neznamená, že by museli být horšími zaměstnanci, zejména pokud se jedná o manuální práce. Proto by byla škoda o ně při vyhlašování pracovních nabídek přijít.

Internet není všemohoucí

Jedním ze způsobů, jak mohou zaměstnavatelé oslovit nové uchazeče o vybrané pracovní místo mimo internet je prostřednictvím anoncí v inzertních novinách. I dnes vychází tisk, který se přímo specializuje na inzeráty všeho druhu. Kromě regionálně zaměřených titulů vychází i tradiční celorepublikové noviny Annonce.

"Pracovní nabídky a poptávky patří mezi naše nejčastější inzeráty. Více jich zveřejňujeme pouze v segmentu realit," potvrzuje Lenka Černá, výkonná ředitelka Annonce. Zadavatelé pracovních anoncí jsou nejčastěji ze segmentu služeb, především z gastronomie. "Řada restaurací přes nás hledá číšníka, servírku či kuchaře. Inzerátů ale využívají i velké řetězce, které zase poptávají pokladní," doplňuje Černá.

Inzerovat offline lze i zdarma

Inzerát si lze případně podat i do celostátních deníků. Prostor věnovaný jednotlivým anoncím je však v běžných novinách ve srovnání s inzertními tituly značně menší.

Využít lze i nástěnek u pokladen obchodních řetězců, například v Albertu či Bille. Stačí jen vypsat papírek s popisem pracovní pozice a uvést kontaktní údaje, na něž se mohou případní zájemci ozvat. Jedná se o kanál, který je zdarma, a díky umístění v prostoru, kterým projdou denně stovky lidí, se zvyšuje šance, že si inzerátu cestou z nákupu všimne i vhodný nový zaměstnanec.

Offline nabídky

ZA POPLATEK: v různých regionálních a celostátních inzertních titulech či běžných novinách,

ZA POPLATEK: pracovní veletrhy,

ZDARMA: pracovní burzy,

ZDARMA: na nástěnkách u pokladen velkých řetězců,

ZDARMA: na vývěsní ceduli ve vlastním podniku,

ZDARMA: na místních úřadech práce.

Obdobou inzerátů na nástěnkách jsou i vývěsní cedulky ve výloze či na vstupních dveřích. Především podnikatelé v oblasti gastronomie takto mezi svými hosty či náhodnými kolemjdoucími shánějí nové číšníky či kuchaře.

Přestože se jedná o často využívanou formu poptávání nových pozic, má i svá úskalí. To dokládá Oldřich Peprla, development agent společnosti Subway: "Lidé se chodí na informace o místě zeptat přímo k pokladnám a zdržují tak běžný provoz restaurace." Na druhou stranu tak lze ovšem přilákat zájemce, kteří již o firmě a daném segmentu něco vědí a mají konkrétní značku z nějakého důvodu rádi. Což je pozitivní, jelikož souznění se značkou zaměstnavatele obecně zvyšuje pracovní nasazení. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.