Tuzemské firmy plánují zůstat i ve druhém roku 2013 opatrné v náboru zaměstnanců. I když se jedná o mnohem pozitivnější výhled než ve stejném období před rokem nebo v prvním čtvrtletí letošního roku.

Manpower jako největší světový zprostředkovatel práce a současně i lídr v České republice u nás oslovil na 750 firem. A z průzkumu vyplývá, že zatímco pět procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovníků, pět procent předpovídá jejich snížení a 90 procent zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Podle generální ředitelky Manpower Jaroslavy Rezlerové jsou společnosti v době stagnující ekonomiky, rostoucí konkurence a klesajících marží nuceny produkovat stejně, nebo dokonce více s menším počtem lidských zdrojů.
„Výsledky našeho průzkumu pro druhé čtvrtletí 2013 ukazují pokračující opatrnost zaměstnavatelů i presto, že začíná sezóna pro zemědělství, stavebnictví a cestovní ruch,” dodala Rezlerová.

Takzvaný čistý index trhu práce, který agentura v zemích po celém světě počítá s rozdílem údajů o náboru a propouštění, činí v Česku nula procent. Ještě v prvním čtvrtletí přitom vycházel tento index na minus osm procent a byl tak nejhorší od roku 2008, kdy u nás Manpower průzkum pořádá.

Novou sílu nabere výroba

V porovnání s předchozím čtvrtletím se Index zvýšil v sedmi z deseti odvětví. Nejsilnější náborové aktivity hlásí odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody a odvětví Ubytování a stravování s Indexem plus 12 procent.

„V ubytování a stravování pomáhá přicházející jarní a letní sezóna. V rámci výroby se obecně nejvíce daří automobilovému a elektrotechnickému průmyslu, kde plánují zaměstnavatelé zaměstnat nejvíce nových pracovníků,“ komentuje výsledky Rezlerová.

Naopak negativní náborové plány očekávají zaměstnavatelé v pěti odvětvích. Nejhorší situaci na trhu práce hlásí Doprava, skladování a logistika s Indexem minus 14 procent. „Paradoxně se ale v rámci našich interních statistik ukazuje, že třeba řidiči jsou hitem v žebříčku nejhůře obsazovaných pozic,“ komentuje negativní výsledky Rezlerová.

Rezlerová: Pomohla by větší flexibilita

V rámci jednotlivých regionů se nejvíce daří stabilně v Praze, kde zaměstnavatelé očekávají pro druhé čtvrtletí 2013 mírné zvýšení počtu pracovních.

V pozitivních číslech se drží i Čechy, naproti tomu zaměstnavatelé na Moravě předpovídají nepříznivé náborové prostředí s hodnotou Indexu minus 6 procent.

Podle Rezlerové by pracovnímu trhu pomohlo, kdyby česká legislativa umožnila větší flexibilitu. „Možností jsou například úlevy pro absolventy, kteří si bez praxe hledají zaměstnání nejhůře. Byl spuštěn sice projekt Stáže ve firmách, ale to je jen kapka v moři,“ myslí si Rezlerová.