Správný manažer by neměl zapomínat své podřízené motivovat cíli. Měl by jim připomínat smysl jejich práce, dát jim možnost v ní vyniknout. Se správnou motivací se ale musí pojit i harmonie a efekt flow - ponoření a plynutí. Pokud chybí, může jen samotná motivace vést k vyhoření manažera a otrávení jeho podřízených.

Na cestě k vyhoření

Manažer většinou léta pracuje deset až dvanáct hodin denně. Zaměstnavateli věnuje, stejně jako zaměstnanci, nejproduktivnější část života. A každý den také tu nejproduktivnější část dne, kdy jsme svěží a máme chuť něco dělat. Pro ty, které milujeme - pro svou rodinu -, zbývají jen unavené večery s minimem energie. Přitom ani o víkendech manažeři obvykle svou mysl nevypnou, jsou on-line, pořádně si neodpočinou. Plíživě se dostavuje částečné či úplné vyhoření.

Syndrom vyhoření postihuje všechny, kteří vynakládají mnoho emoční energie, povaha jejich práce je nikdy nekončící proces a mají vysokou míru odpovědnosti. Takový člověk, obvykle velmi motivovaný, vynakládá mnoho emocí a málo dostává zpět v uznání, poděkování, povzbuzení, odpočinku apod.

Proces vyhoření probíhá léta. Nejprve to začíná sisyfovským pocitem trvale nesplněných úkolů, které neustále valíme před sebou. V tomto stadiu už neplatí motivace, ale nastolení harmonie. V opačném případě přichází různé neurózy, strachy a úzkosti, které provázejí poruchy spánku, dostavují se zdravotní potíže.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.