Pokračující nárůst podnikání žen nebo podnikání jako vedlejší činnost, to jsou trendy uplynulých let mezi českými podnikateli. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) v rámci projektu Podnikavá žena. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Zatímco počet podnikatelů od roku 2011 stagnuje, počet podnikatelek výrazně roste. Ženy dnes tvoří třetinu české podnikatelské základny. Nejvíce (téměř 70 %) jich podniká ve věkové skupině 25 až 54 let. "Není to jen o zvyšujícím se počtu žen v podnikání, ale i o jejich úspěšnosti. Začíná se projevovat, že ženská rafinovanost, odolnost, schopnost jít za výsledkem a ne za vítězstvím a střízlivost z dosažených úspěchů jsou současném podnikání základními předpoklady úspěchu," říká Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Ženy podnikatelky se stávají úspěšnými, přestože podnikání u nich bývá mnohdy reakcí na obtížnou životní situaci, například ztrátu zaměstnání. Podle dřívějšího průzkumu AMSP ČR jsou pak se svým způsobem života a prací spokojenější než v rolích žen závislých na jednom zaměstnavateli a více si uvědomují výhody nezávislosti. 

"Ženy je třeba motivovat k podnikatelské činnosti snižováním jejich strachu z doposud neznámé činnosti. Je třeba jim poskytovat informace o tom, co živnost obnáší a na konkrétních příkladech ukazovat jak s podnikáním začít. Reálný příběh ženy v podobné životní zkušenosti může být pro začínající podnikatelku zásadní motivací. Ženy začínají čím dál více tvořit networkingové skupiny, vzájemné spolupráce a podporují sdílení a synergii, a to je ta správná cesta," říká k trendu podnikání žen Eva Čejková Vašková, jednatelka ŽENY s.r.o.

Roste počet právnických osob

Stagnující počet živnostníků mezi muži je částečně způsoben jejich přirozeným přechodem k podnikání formou "eseróčka". Počet právnických osob totiž konstantně roste. Oproti roku 2009 je nárůst společností třetinový. 

Zdroj: ČSSZ

Naopak ale dochází k trvalému poklesu osob samostatně výdělečně činných v hlavní činnosti. Na jejich úkor roste počet těch, které mají podnikání jako vedlejší činnost. 

OSVČ 2011 2012 2013 2014
hlavní činnost 649 990 627 596 602 395 586 112
vedlejší činnost 351 774 366 492 374 833 386 244
Celkem 1 001 764 994 088 977 228 972 356

Zdroj: ČSSZ

"Být podnikatelem je dnes snadnější než kdy dřív – k podnikání stačí jako doklad výpis z živnostenského rejstříku a jsou zde menší požadavky na délku praxe, bezúhonnost a bezdlužnost," říká k tomu Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Počet živnostenských oprávnění na jednoho podnikatele roste u mužů i žen. Muži zvyšují rozsah svých aktivit, ale nepřibývá jich. Na jednoho muže dnes připadá 1,5 živnostenských oprávnění, na ženu pak 1,3. Vedle toho, že roste počet podnikatelek, se navyšuje i rozsah jejich podnikatelských aktivit. Největší podíl (75 %) má u žen živnost volná, u mužů je to řemeslná živnost. U obou pohlaví ovšem zažívají boom živnosti vázané a koncesované. Podnikatelé si tak troufají stále více i na náročnější podnikatelské aktivity.

Mezi silné podnikatelské regiony patří tradičně Praha a Severní a Jižní Morava (tedy ty, kde se nacházejí největší městské aglomerace – Praha, Brno a Ostrava), největší dynamiku v posledních letech ovšem vykazují střední Čechy, které postupně přebírají dřívější roli Prahy. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.