Kdykoli někoho požádáte, aby něco udělal, ať již je to podřízený, spolupracovník, přítel či dokonce váš nadřízený, je velmi pravděpodobné, že tato osoba si nejprve sama položí otázku, jaká je šance na to, že pokud na zadaný úkol "zapomene", nic podstatného se jí nepřihodí. Na tuto otázku si pak odpoví na základě své minulé zkušenosti s vámi.

Máte-li pevně zakořeněný zvyk zadané úkoly kontrolovat, bude s vaší žádostí zacházeno jako s úkolem prioritním. Nikdo totiž není rád, když se musí omlouvat. Existuje-li však rozumná míra pravděpodobnosti založená na zkušenosti, že splnění úkolu kontrolovat nebudete, má váš úkol velkou šanci "být založen", a to možná navždy.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Vědomí možné kontroly

Jednou z cest, jak si nutnost kontroly připomínat – a jak jemně přesvědčovat ostatní, že kontrolu provádět skutečně zamýšlíte – je používat určitý nástroj, například formulář, který udělené úkoly zachycuje, a to včetně odpovědné osoby a dohodnutých termínů jejich splnění.

Tento záznam, ať již v jakékoli podobě, byste měli mít stále při ruce, především však tehdy, kdy se o zadaných úkolech jedná. Jde o jednoduchý způsob, jak vést záznam o tom, co bylo rozhodnuto, i jak se vyhnout nedorozuměním o stanovených odpovědnostech.

Někteří vedoucí pokládají za užitečné vystavit tento seznam úkolů veřejně, na sdílený disk, kalendář nebo tabuli v oddělení. Ve většině případů však k tomu, aby úkoly byly plněny, postačuje pouhé vědomí toho, že takový seznam existuje, a že na jeho základě bude prováděna kontrola.

Pozitivní motivace

Mějme však současně na paměti, že provádění kontroly (a vyvozování důsledků z případného neplnění zadaných úkolů) je jen jedním z požadavků, aby úkoly byly plněny správně a včas. Odborníci na "změnu chování" osob (nejen zaměstnanců) zdůrazňují, že nejdůležitějším prvkem mezi nástroji, jejichž pomocí se snažíme chování druhých modifikovat, je to, co nastane, je-li úkol vykonán dobře, nikoli špatně.

Vykonají-li proto vaši spolupracovníci úkol před termínem, řekněte jim, že si jejich včasného splnění úkolu vážíte. Psychologové označují tento postup jako "pozitivní posílení", ostatní jako běžnou zdvořilost. Ať jej však budeme nazývat jakkoli, funguje znamenitě.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.