Více než dvě třetiny (67 %) obchodních společností vlastní pouze muži. Ženy jsou majitelkami pouze 14 procent firem. Podíl společností ve smíšeném vlastnictví mužů a žen dosahuje necelé jedné pětiny. Ženy o něco více než jejich protějšky dávají přednost firmě s jedním vlastníkem. 87 procent firem, ve kterých figuruje na postu majitele žena, má pouze jednoho vlastníka. Muže, jako jediného majitele, má 67 procent českých obchodních společností.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Z hlediska odvětví podnikají ženy, stejně jako muži, především v oblasti obchodu, profesních, vědeckých a technických činností a nakládání s nemovitostmi. V odvětví zdravotní a sociální péče mají ale ženy relativně vyšší podíl než muži. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.  

Zatímco se za posledních deset let  podíl společností vlastněných muži téměř nezměnil, podíl obchodních společností ve vlastnictví žen se zvýšil o pět procentních bodů, a to na úkor firem ve smíšeném vlastnictví. "Typická firma, kterou vlastní žena, má nižší obrat (do jednoho milionu korun), na trhu působí méně než šest let, má sídlo v Praze a podniká v obchodě," upřesňuje Věra Kameníčková, analytička CRIF.

                                                                                          Zdroj: CRIF

"Podle našich zkušeností podniká čtvrtina žen z nutnosti, ať už kvůli potřebě se zaopatřit nebo si finančně vypomoci na mateřské dovolené. Desetina z nich firmu převzala, ta by jinak zanikla. Nejvíce žen se však vypracovalo z běžných pracovních pozic. Svojí odvahou a výsledky dávají dobrý příklad všem ženám, které jsou na začátku své kariéry," uvádí Helena Kohoutová, zakladatelka Ocenění Českých Podnikatelek.

Mladý byznys žen 

Nezávisle na majiteli vedou z hlediska odvětví firmy v oboru obchod. Na druhém místě jsou společnosti v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, kde mají ženy o něco vyšší relativní podíl než muži. Patří sem zejména právní a účetní činnosti, daňové poradenství, architektonické činnosti, reklama, průzkum trhu a veterinární činnosti.

Společnosti vlastněné ženami mají ale podstatně vyšší relativní podíl v odvětví zdravotních a sociálních služeb a v profesních a vědeckých činnostech. "Ženy charakterizují dobré organizační schopnosti, vytrvalost, obezřetnost, která bývá někdy zaměňována s opatrností, a především velká míra empatie při komunikaci se svým týmem a zákazníky. Z našich poznatků vyplývá, že naprostá většina firem ve vlastnictví žen podporuje sociální a charitativní projekty," dodává Kohoutová.

"Vyšší relativní podíl společností ve vlastnictví mužů zase nepřekvapí u odvětví stavebnictví, zpracovatelského průmyslu a také informačních a komunikačních činností," doplňuje Kameníčková.

Ze všech společností, které vlastní ženy, představují firmy založené v posledních šesti letech téměř polovinu celkového počtu (43 %), zatímco v případě mužů to je necelá třetina. "Společnosti, které na trhu fungují déle než 21 let, mají v případě žen vlastnic sedmiprocentní podíl, u společností vlastněných muži je však jejich podíl téměř dvojnásobný. Ženy patrně začaly s podnikáním mnohem později než muži, avšak počet jimi vlastněných firem se v poslední době poměrně rychle zvyšuje," uzavírá Kameníčková.

                                                                                                                    Zdroj: CRIF

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.