Již dříve firma McKinsey provedla celosvětový průzkum mezi 50 tisíci zaměstnanci z širokého spektra odvětví od energetiky, přes distribuční služby až po finance, ze kterého vyplynulo, že společnosti se třemi a více ženami na seniorských pozicích dosahují lepších finančních výsledků a jejich provozní marže byly ve srovnání s hůře hodnocenými podniky dvojnásobné.

Dnes poradenská společnost Bisnode provedla analýzu vlivu žen v představenstvech a dozorčích radách akciových společností na hospodářské výsledky firem na základě ukazatele rentability vlastního kapitálu (ROE). Hodnotila všechny české akciové společnosti, které mají kladný vlastní kapitál a současně celkem alespoň pět členů představenstva a dozorčí rady, což představuje téměř pětinu všech akciových společností v ČR (celkem 4 722).

ROE

Rentabilita vlastního kapitálu (Return on Equity, resp. ROE) je ukazatel výnosnosti nebo efektivnosti hospodaření a vypočítá se jako poměr čistého zisku k vlastnímu investovanému kapitálu. Uvádí se v procentech.

Hlavním závěrem studie je, že: "Přítomnost žen v představenstvech a dozorčích radách českých akciových společností má jednoznačně pozitivní vliv na jejich stabilitu. Současně představují nižší riziko výrazného neúspěchu v podnikání," říká analytik Bisnode, Milan Petrák.

Ukázalo se, že průměrná rentabilita vlastního kapitálu (ROE) firem, které mají v představenstvu a dozorčí radě ženy, je lepší než firmách, kde figurují výhradně muži. Přesto pro většinu firem platí, že když se počet žen v představenstvu a dozorčí radě zvýší, jejich výsledky, měřené střední hodnotou ROE, se zhorší. Na druhou stranu malá část ryze mužských firem dosahuje špatných výsledků a jejich ztráty jsou tak vysoké, že celkově převáží kladný výsledek mužských firem, kterým se daří.

"To je zřejmě důsledkem faktu, že muži jsou k riskování náchylnější než ženy," dodává Milan Petrák z Bisnode s tím, že většině firem přinese větší riziko o trochu větší zisk, nicméně zbylá část firem kvůli riskování prodělá tolik, že celkový průměr mužských firem je horší než firem smíšených. Lze tedy říci, že přítomnost žen v představenstvech a dozorčích radách akciových společností funguje jako pojistka proti výrazným ztrátám. Tato pojistka sice stojí část zisku, ale dlouhodobě se vyplatí. Kladný výsledek na celkovou rentabilitu firem byl zjištěn i pro přítomnost žen v managementu.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.