Každá podniková organizace, má-li zůstat dlouhodobě úspěšná, vyžaduje řízení i vedení. Úkolem manažerů je stanovovat jasné cíle a vytvářet ustálené procesy a struktury napomáhající jejich plnění.

K jejich hlavním nástrojům patří úkoly, časové plány a jejich kontrola, pravidla a směrnice, formální pravomoci, finanční motivace, sankce a disciplinární opatření. Používání těchto nástrojů je zpravidla spojeno „s tlakem na zaměstnance“. Od vedoucího se očekává, že za stanovenými cíli bude nejen tvrdě stát, ale že bude i trvale hledat cesty, jak jich dosáhnout s co nejnižšími náklady.

Úkolem vůdců je vést organizaci a její zaměstnance k dosažení něčeho nového či usnadnit jim provést změny, bez kterých se neobejde. K jejich nástrojům patří nejen srozumitelná a přitažlivá vize (organizace jako celku, ale i jejích úseků, skupin apod.), ale i vlastní příklad a schopnost motivovat, případně i působit na emoce.

Tyto předpoklady jsou nezbytné k tomu, aby inspirovali, vzbuzovali zájem, odstraňovali obavy nebo nejistotu i podněcovali a povzbuzovali ostatní k tomu, aby jimi vytyčený směr přijali za svůj a sami ho aktivně dotvářeli.

Mít vizi nestačí

Tvorbou vizí a prosazováním změn se však úloha vůdců nevyčerpává. K jejich důležitému úkolu patří i schopnost vytvářet hodnoty a kulturu organizace a zdůrazňovat její poslání, a tak posilovat pocit smysluplné práce a důvěry k podniku, i podporovat motivaci a loajalitu zaměstnanců.

Vůdcovské schopnosti jsou důležité stále a na jakékoli řídící úrovni organizace. Úloha vůdcovství však narůstá, stojí-li před organizací zcela nové cíle, je-li nucena ke změnám nebo se dostává do nejistoty. Manažer může mít velmi dobré řídící schopnosti, nedokáže-li však získat u svých zaměstnanců důvěru, podpořit jejich nasazení, nebo dokonce vyvolat nadšení, bude vždy jen průměrným vedoucím.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.