Ať se nám to líbí, nebo ne, pravidla společenského chování hrají v našich životech svou roli. Jejich nechtěné porušení může vést k nepříjemnému faux-pas, k zanechání špatného dojmu a možná i ztrátě zajímavé pracovní pozice. Čím se je tedy dobré řídit?

Tituly a oslovení

V běžné komunikaci se setkáváme zejména se třemi typy oslovení. Standardní oslovením je – pan, paní, slečna. Dennodenně narážíme na akademické tituly, pokud ho oslovovaný vlastní – pane inženýre, paní doktorko a funkční tituly jako je pane vedoucí, paní ředitelko. "Z hlediska hierarchie je akademický titul nejvyšší, pak je funkční titul a následuje oslovení pan, paní, slečna. Ženu, která má akademický titul, automaticky oslovujeme jako paní, i když si nejsme jisti, že je provdaná," vysvětluje lektorka pro byznys Olga Medlíková.

Na divadle, rautu, plesu i při obchodních schůzkách často lidé váhají, kdo má přednost a jak se vlastně správně představuje. Pokud jde o běžný společenský styk, pak platí přednost ženy před mužem, přednost staršího před mladším, přednost výše postaveného před níže postaveným. Osoba níže postavená se tudíž představuje osobě s předností – tedy muž se představuje ženě, mladší staršímu, níže postavený výše postavenému člověku. Medlíková dodává: "Důvod je prostý. Osoba s předností má přednostní právo na informace, občerstvení, péči. Při představování dvou lidí by měl nejprve zaznít pozdrav, poté zřetelné jméno a fráze vyjadřující potěšení ze seznámení.  Působí rozhodně příjemněji, jestliže vyslovíme celé jméno, tedy i křestní. A pokud možno bez titulu. Jinak to vypadá, že titul máme přirostlý k duši."

Složitější situace může nastat, pokud dojde k představování trojice. Například, když seznamujete dva lidi, kteří se vidí poprvé a vy jste zprostředkovatelem jejich seznámení. Byznys lektorka doporučuje začít klasickou vstupní frází k seznámení, dále uvést jméno osoby s menší předností a doplnit nějakou zajímavost o ní. Poté by měl člověk uvést jméno osoby s vyšší prioritou a rovněž dodat nějakou zajímavost o ní. Účel oné doplňující informace spočívá v tom, že prostředník může po seznámení odejít a nově seznámení mají o čem spolu mluvit. 

Představení ve firmě

Trochu jinak tomu je v zaměstnání. Při pracovním společenském styku - například pracovní návštěvě, pracovní večeři - platí vždy přednost vedoucího či hostitele na území firmy. "Nadřízenému představujeme návštěvy, on první podává ruku, on první usedá k jednání a dává pokyn k jeho zahájení a ukončení. To platí při pracovním společenském styku na půdě firmy nebo na místech, která si firma pronajala a patří dočasně k jejímu území - například při výjezdním zasedání," popisuje Medlíková. 

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.