V poslední době se stalo módou usilovat o tituly MBA. Úspěšní absolventi pak často zažívají zklamání, když zjistí, že po studijními úsilí nemohou dosáhnout uznání titulu na úrovni magisterského studia. Na příčině je zcela odlišná forma studia, která sama o sobě nenaplňuje kritéria potřebná pro uznání srovnatelné úrovně.

Nostrifikace

Jedná se o uznávání diplomů, kvalifikací nebo částí studijních programů jedné (domácí, nebo cizí) vzdělávací instituce jinou vzdělávací institucí. Český školský zákon rozlišuje dva postupy nostrifikace: 1. Vydání osvědčení na základě existence mezinárodní smlouvy o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání. 2. Vydání rozhodnutí v případě, kdy mezinárodní smlouva o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů neexistuje. Pokud se v rámci řízení o nostrifikaci zjistí, že se obsah a rozsah vzdělání v zahraniční škole v porovnání s obdobným programem v ČR podstatně odlišují, je žádost zamítnuta. V případě, že se obsah a rozsah vzdělání odlišují zčásti, nebo z vysvědčení není patrný obsah a rozsah vyučovacích předmětů, nařídí krajský úřad nostrifikační zkoušku dle vyhlášky MŠMT. Pokud žadatel nevykoná nostrifikační zkoušku úspěšně, úřad žádost o nostrifikaci zamítne.

Výjimkou může být pouze prezenční studium MBA na vysoké škole v zahraničí, navazující na první stupeň vysokého školství, u kterého obsah předmětů, délka studia, kvalita školy a další kvalitativní atributy odpovídají studiu na našich fakultách, potřebnému k získání našeho titulu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.