Polovina (49 %) českých zaměstnanců, kteří pracují s elektronickými daty, si je zálohuje na pevný disk, třetina k tomu využívá cloud. Alarmující ovšem je, že více než desetina českých pracovníků nezálohuje data vůbec. Ukazují to výsledky průzkumu Mobilita ve světě malých a středních firem 2015, který si nechala zpracovat společnost Microsoft. Situace v Česku plně koresponduje s výsledky za celou Evropu. Nejen Češi proto riskují ztrátu firemních dat při poškožení, krádeži nebo ztrátě zařízení. 

"Je vidět, že střední a východní Evropa se v trendech chování opožďuje za tou západní. A ta zase za Spojenými státy. Poznat to bylo na příkladu cloudu. Když ho v Americe začali využívat, střední a východní Evropa se teprve ptala, co to cloud je. Myslím, že přijetí technologie společností se pozná tak, že už se o ní nemluví. Svého času se třeba hrozně mluvilo o mobilních datech, teď už je to taková samozřejmost, že se o tom nehovoří. Věřím, že podobně už je tomu i u českých firem a cloudu," říká Martin Záklasník, ředitel marketingu pro business segment ve společnosti T-Mobile

Z průzkumu Microsoftu je zřejmé, že si čeští zaměstnanci už výhody využití cloudových technologií uvědomují a ukládání dat v rámci cloudových služeb se pomalu stává podobně běžnou věcí, jako před deseti lety jejich vypalování na cédéčka. Obnovení dat z cloudu je v případě ztráty či zničení zařízení velmi jednoduché. 

I v dnešní "cloudové" době ale stále mnoho společností ukládá svá firemní data nepříliš bezpečným způsobem. Nejčastěji je umisťují na fyzické servery umístěné v kanceláři. Riskují nejen jejich odcizení či zneužití, ale i ztrátu v případě poruchy těchto lokálních serverů či datových úložišť. Řešením je umístění těchto serverů do některého z datových center, která tato rizika minimalizují.

Firmy se už naučily přenechat tuto starost profesionálům a ukládají data do cloudu. "Profesionální cloud uchovává data na více místech, takže jeho uživatelé nepřijdou o data ani třeba v případě povodní. Současně k nim mají přístup prakticky odkudkoliv a pořád," říká Ondřej Novodvorský, obchodní ředitel pro malé a střední podniky ve společnosti Microsoft.

O průzkumu

Průzkum Mobilita ve světě malých a středních podniků realizovala pro Microsoft Agentura Ipsos Mori.

Jedná se o druhý ročník této studie. Průzkumu se zúčastnilo 5 555 zaměstnanců malých a středních podniků ze 16 evropských zemí.

Z Česka se zapojilo 303 pracovníků malých a středních podniků, které zaměstnávají maximálně 250 osob.

Mobilita až na prvním místě

Využívání cloudových technologií nahrává mimo jiné také využívání vícero různých zařízení. Lidé totiž čím dál častěji pracují nejen na počítači (82 % českých zaměstnanců) či notebooku (56 %), ale používají také chytré telefony (30 %) či tablety (12 %).

"Jakmile lidé používají více různých zařízení současně, cloud jim práci podstatně zjednoduší, protože automaticky synchronizuje soubory. Rozepíšu-li tedy například dokument v počítači, mohu na něm pak později pracovat třeba z chytrého telefonu nebo tabletu," dodává Novodvorský.

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.