I když z pohledu uživatele to vypadá, že data se rozplynou "v oblaku" internetu, opak je pravdou. U dobrých provozovatelů cloudových služeb naprosto přesně víte, kde jsou vaše data uložena a jak jsou zabezpečena.

Na datové centrum jsou kladeny vysoké nároky. Předně musí být jeho provoz zabezpečený tak, aby výpadky prostě nepřicházely do úvahy. Základem musí být několikanásobně zálohované napájení i internetové připojení a tým techniků s mezinárodními zkušenostmi, kteří dokážou veškeré běžící aplikace udržet v aktuálním stavu a ochránit proti napadení hackery.

Samotné datové centrum musí být umístěno mimo záplavové oblasti, letové koridory a místa výskytů zemětřesení. Vstup do něj je striktně omezen; krádežím či zničením serverů zabrání vycvičená ochranka, to vše doplněné automatickým protipožárním systémem a efektivně klimatizovanou halou.

Výhody cloudu

Velkou výhodou cloudových služeb provozovaných v datovém centru je možnost objednávat takový výpočetní výkon, jaký zrovna potřebujete. Například T-Mobile nabízí některé své služby se smlouvou na dobu neurčitou a jednoměsíční výpovědní lhůtou. Snadno tak přikoupíte nový prostor nebo nové aplikace formou SaaS (software jako služba), případně naopak dočasně své požadavky snížíte. To vše formou pravidelného měsíčního poplatku, nikoli nepříjemně vysoké jednorázové investice.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.