Inovační firmou roku 2014 vyhlašovanou Moravskoslezským krajem se v kategorii malých a středních podniků stala firma Jap Trading z Bystřice u Třince. Společnost byla založena v roce 1993 a v posledních dvou letech se intenzivně snaží proniknout do oblasti vývoje a výroby grafitových výrobků pro metalurgii barvených kovů.  

Oceněné velké firmy

1. Varroc Lighting System se stala vítězem inovační soutěže pořádané Moravskoslezským krajem. Tato původem česká firma s 135letou historií a 2350 zaměstnanci se zabývá výzkumem, vývojem a výrobou světlometů a zadních svítilen na vozy různých značek. Do letošní inovační soutěže přihlásila světlomety pro malosériový vůz Volkswagen. 

2. Fakultní nemocnice Ostrava se se svojí buněčnou terapií určenou k léčbě pacientů ohrožených amputací končetin (hlavně diabetiků), umístila na druhém místě. 

3. VÚHŽ s novým digitálním hladinoměrem - zařízením sloužícím k měření výšky hladiny oceli při odlévání, obsadila třetí příčku. 

Druhý ročník soutěže inovací přinesl jednu změnu. Kromě živnostníků, malých a středních firem se do ní mohly hlásit i velké podniky. V kategorii velkých firem tak odborná komise za vítěze zvolila společnost Varroc Lighting Systems z Šenova u Nového Jičína. Tato původem česká firma se 135letou tradicí získala za inovaci v podobě světlometů pro malosériový vůz značky Volkswagen i cenu v hlasování veřejnosti. Celkem Soutěžilo 29 produktů od 20 malých a 7 velkých firem.

Inovace nejsou záležitostí jen velkých hráčů

Společnost Jap Trading do soutěže přihlásila inovaci v podobě rafinačního rotoru na míchání hliníku. Do výroby ho zavedla v roce 2012 a zejména díky spojení jeho vysoké účinnosti s dlouhou životností zajištěnou vlastní technologií impregnace antioxidanty došlo k jeho rychlému rozšíření nejen v tuzemsku, ale i v Polsku. K dnešnímu dni je rotor používán u více než třiceti zákazníků v Česku a sousedních zemích. 

Unikátnost rotoru spočívá v jeho tvaru, který v tavenině vytváří vertikální vír. Rotor taveninu hliníku promíchá v celém objemu tavicí pánve, kde ji zbaví nežádoucích příměsí. 

Druhé místo v kategorii malých a středních firem získala ostravská společnost KVADOS s revolučním mobilním informačním systémem myAVIS® NG, který představuje komplexní řešení CRM pro správu a řízení obchodních, marketingových a distribučních činností s podporou práce v terénu na tabletech s operačním systémem Android.

Třetím oceněným v kategorii malých a středních podniků je Ave Innovation se softwarovým produktem PresentiGO. Jedná se o aplikaci pro tablety a mobilní telefony, která obchodníkům v terénu umožní atraktivněji a lépe prodávat hlavně prostřednictvím interaktivních a 3D prezentací. Mezi zákazníky patří například výrobce gynekologických křesel Borcad, firma ale už má zákazníky i v USA.

Ceny převzali vítězové z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, jeho náměstka Martina Sikory a ředitelky pořádající Agentury pro regionální rozvoj Petry Chovaniokové. "Soutěž je jednou z cest, jak opět zviditelnit náš region jako oblast, kde mají inovace zelenou a kde působí firmy se světovými úspěchy, o nichž ale veřejnost až tak moc neví," řekl při předávání cen hejtman Miroslav Novák. Vítězná firma z každé kategorie získala 50 tisíc korun. Firmy na druhém a třetím místě si rozdělí 30 a 10 tisíc korun. 

Loňské vavříny

Inovačního krajského Oskara si vloni odvezl mobilní laserový gravírovací systém třinecké firmy Mepac CZ, který slouží ke gravírování (označování) nejrůznějších forem a nástrojů pro strojírenství a je světovým unikátem. Druhá v pořadí skončila ostravská firma Gaben s  čipovací technologií. Třetím oceněným byl elektromotocykl firmy Kuberg z Ostravy-Vítkovic.  

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.