Vyfocené ulice si už nebudete moci prohlédnout jen na Google Maps. V květnu vyjedou pro webový portál Seznam.cz do ulic tři až čtyři auta dodavatelů Geodis a GIS Stavinvex, aby nafotila města z reálného pohledu, který vychází z toho, co vidí chodci.

panorama autoVyfocené ulice se pak objeví na serveru Mapy.cz pod názvem Panorama. „Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku,“ říká k procesu Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

Informace o přibližných lokalitách, kde se auta v nadcházejícím týdnu budou vyskytovat, najdou lidé na speciální microsite mapy.cz/panorama. Prahya by se podle produktového manažera Mapy.cz Adama Chvaje měla objevit v rámci Panoramy ke konci letošního léta.

Pohled na zem v 3D

Panorama ale nepředstavuje jedinou letošní novinku. K leteckým a šikmým snímkům letos přibydou 3D mapy, a to konkrétně u 180 měst, které mají v současné době šikmé snímky.

Budete si tak moct prohlédnout a otočit místo z kterékoliv strany. Seznam.cz počítá s tím, že bude postupně 3D mapy rozšiřovat i na místa mimo města – například horské terény a turistické cíle. Ty se ale objeví na Mapy.cz nejdříve příští rok.

Seznam rovněž připravil jednoduchý nástroj pro uživatelské úpravy map. Jeden den člověk nahlásí změnu a během tří dnů po kartografické redakci se změna na mapách objeví. Aplikace bude na Mapy.cz nasazená zřejmě na začátku léta.

Mapy bez použití internetu

Na začátku července pak firma nabídne mapovou aplikaci, kterou si uživatel bude moci stáhnout do mobilu a používat ji bez nutnosti připojení k internetu.

Off-line mapy budou mít velikost mezi 300 a 500 MB a uživatelé si je budou moci pravidelně aktualizovat. Součástí aplikace nebude navigace a bude dostupná pro telefony s operačními systémy Android, iOS i Windows.

Související