Od svého vzniku v lednu 2014 PEPE dokazují, ze úspěšnou hračkou nemusí být svítící elektronický robot, ale bohatě stačí kus papíru, trocha zručnosti a fantazie, aby se podařilo propojit  svět dětí a dospělých.

Tvůrci PEPE

Petra Benešová je čerstvá magistra umění, promovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, obor design kovu a šperku. Studovala také ilustraci a knižní vazbu. Mezi její koníčky patří fotografování a hra na housle. Je jí 25 let.

 

Josef Marek se narodil v Olomouci. Vystudoval design hraček na žižkovské Střední uměleckoprůmyslové škole. Je mu 43 let a mezi jeho koníčky patří kreslení, malování a sci-fi. Společně s Petrou žije v Plzni.  

 

"Oba jsme velmi hraví a dlouho jsme přemýšleli nad tím, do čeho bychom naši kreativitu vložili. Jednoho dne Petra nakreslila ptáčka a já jsem pod něj dopsal PEPE, tak vzniklo logo firmy. Nápadů na nové hračky máme od té doby tolik, že je nestačíme realizovat," říká Marek, který design hračky vystudoval. Třetím členem studia PEPE je manažer, účetní a právník v jedné osobě Karel Stolejda.

Realistickými a minimalistickými kresbami dvojice doplňuje originální vystřihovánky, oblíbené mobilní závěsy, omalovánky, pexesa, domina nebo skládačky, které se nemusí slepovat. "Vše nejprve ručně nakreslíme, poté upravíme v grafickém programu a nakonec motivy tiskneme na speciální papír," přibližuje výrobní proces Marek. 

Dvojice grafiků snaží svými výrobky spojovat generace bez rozdílu věku. "Naše hračky jsou pro malé i velké, navíc potěší oko a smysluplně vyplní čas. Chceme jimi propojit světy dětí a dospělých," vysvětluje Benešová s tím, že při výrobě přemýšlí o tom, zda bude výsledek jejich práce děti bavit a zda se zároveň něco nového naučí.

V počátcích podnikání je jejich okolí nebralo příliš vážně. "Kamarádi nám začali říkat "papíráci". Teprve když zjistili, že našim hračkám skutečně věříme, uvěřili tomu i oni. Později se ukázalo, že se nám podařilo zaplnit díru na českém trhu," říká Benešová. 

Zájem návštěvníků Dyzajn marketu je utvrdil v tom, že se vydali správnou cestou. "Skoro všechno jsme na festivalu prodali, ačkoliv jsme se předem snažili dostatečně zásobit. Dodnes získáváme nejvíce zákazníků prostřednictvím akcí, kde si naše výtvory můžou zájemci prohlédnout," říká umělkyně. 

Nejčastějšími motivy, které se objevují na PEPE hračkách, jsou zvířata na farmě, ve městě, v rybníce nebo v moři. Petra s Josefem své hračky záměrně tvoří tak, aby je zákazníci měli šanci dokreslit podle vlastních představ. "Fantazii meze neklademe, naopak se ji snažíme popostrčit," říká podnikatelská dvojice. 

Papír jako materiál pro výrobu zvolili z několika důvodů. "Nemusíme se zaobírat dopravou, všechny naše výrobky posíláme jako větší psaní. Dále je papír také ekologický a levný. Navíc už prošel kontrolami, takže neřešíme žádnou byrokracii spojenou s chemickou nezávadností," vysvětluje Marek. Materiál se dvojice snažila získat od českých výrobců. Na žádného, který by splňoval jejich požadavky, ale nenarazili. 

Snadno přepravitelný materiál pochází z rodinné švédské firmy Arctic paper Munkedals. "Hledali jsme papír se specifickou gramáží, barevností a strukturou. Nesmí se lehce poničit a zároveň musí být lehce ohybatelný," říká Marek. Pro své výrobky používají odolný papír složený z poloviny z recyklátu. "Snažíme se být šetrní k přírodě, vše od obalů až po hračky je z přírodních recyklovatelných materiálů," dodává designér.

 

"Jsme rádi, že je trend českých hraček na vzestupu. Český design tu má dlouhou tradici a myslíme si, že ji má většina lidí v podvědomí, ačkoliv je často zajímá spíše cena než estetika," říká Benešová. Výroba hraček je podle ní velmi nárazová. "Odvíjí se od jednorázových akcí a také podle toho, jaké je období. Před Vánoci prodáme nejvíce. Po nich a v době letních letních prázdnin zase tolik zakázek nemáme, vysvětluje Benešová. Oba výtvarníci se živí zakázkovou grafikou, PEPE hračky vnímají jako svůj koníček, kterým si přivydělávají.

Kromě účasti na několika Dyzajn marketech se s PEPE hračkami zúčastnili také farmářských trhů v Plzni a v Praze, hračkářského festivalu s názvem Hračkárna v Táboře a dalších akcí. Originální hračky mají zájemci možnost koupit také v kamenných obchodech v Praze a v Táboře. "Zboží nabízíme i prostřednictvím několika e-shopů. Nedávno nás oslovili obchodníci ze Znojma a z Košic, tak se možná rozrosteme o další prodejny," říká Benešová.

Dvojice kreslířů plánuje do budoucna vyrábět hračky ze dřeva. "Pro dřevěné kostky s motivy zvířat jsme vyrobili i prototypy, zatím na ně ale nemáme potřebnou atestaci a ani dílnu, kde bychom dřevo zpracovávali. Dále plánujeme nabídnout naše produkty v zahraničí a vyvíjet nové hračky, například prstové divadlo, které vymyslel Pepa," přibližuje jejich plány Benešová.  

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se