Zakladatelkou uskupení Strašné dítě, které vytváří netradiční dětská hřiště, je Lenka Klodová. Rodačka z Ostravy se k tvorbě dětských hřišť dostala už při studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením sochaře Kurta Gebauera.

"V období komunistických sídlišť vznikaly při výstavbě kopce zeminy, které se běžně odvážely pryč. Profesor Gebauer jeden takový kopec na sídlišti Fifejdy v Ostravě přetvořil do jedinečného hřiště a podobné úkoly zadával i nám, svým žákům," popisuje umělkyně svoji první zkušenost s tvorbou prostoru pro děti.

Komunita ví, co potřebuje

První dětské hřiště s název Hej rup vzniklo v roce 1998 ve spolupráci s rodiči dětí z Bratrské školy v Holešovicích. "Devadesátá léta byla otevřená novým nápadům. Společně jsme komunitním způsobem vybudovali hřiště, kterým se dodnes prezentuji," vzpomíná matka tří dětí. 

Své druhé rozsáhlejší hřiště pro děti se sluchovým postižením vytvářela už jako profesionál. "Prací pro mateřskou školu na Smíchově jsem se hřištím začala věnovat naplno. Zároveň jsem ale přijala nabídku Vysokého učení technického v Brně, kde vyučuji na Fakultě výtvarných umění," přibližuje Klodová a dodává, že i v případě druhého hřiště se zapojily děti se svými rodiči. "Představa, že hřiště musí zbudovat stavební firma, se vžila až později. Tehdy vznikalo spousta komunitních projektů," říká umělkyně. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.