Rozjezdy roku popáté vyhlašují vítěze v jednotlivých regionech a zároveň projekt, který postupuje do celostátního finále. Na Moravské vysoké škole v Olomouci zasedly poroty pro Zlínský a Olomoucký kraj složené z odborníků i úspěšných podnikatelů. Na střední Moravě se do soutěže přihlásilo 16 projektů, například gastro studio nebo šití zavinovaček. Ve Zlínském kraji se o přízeň expertů ucházelo 17 nápadů, pro příklad hotel pro kočky nebo autorská stínítka do auta.

Vůně levandule

Olomoucká porota zvolila za vítěze Lukáše Drlíka a jeho Levandulovou biofarmu a Levandulovou kavárnu. Tu založil spolu s Veronikou Pejšovou. "Levandulová kavárna v Zábřehu je v čerstvém začátku, teprve necelý měsíc od prvního otevření. Levandulový statek v Bezděkově se stal 'levandulovým' od roku 2014, kdy jsme vysázeli prvních 500 sazeniček levandulí. Na podzim tohoto roku to budou další dva tisíce a postupem času celých pět hektarů polí obklopujících statek," nastiňuje plány vítěz. 

Práci na statku si vybrali proto, že jim přišla užitečná a smysluplná. Oba mají rádi přírodu a chtěli by pokračovat ve šlépějích prarodičů, kteří celou řadu let na statku v Bezděkově úspěšně hospodařili. "Rozhodli jsme se proměnit koníček v zaměstnání. Přeci jen na tom něco je, když si jdete večer lehnout a máte radost z toho, co vše se vám za ten den podařilo. K nápadu s levandulí nás inspiroval výlet po malebné krajině v Provence, tamní rodinné farmy s levandulovými produkty. A v neposlední řadě také setkání s panem Duškem z výzkumného rostlinného ústavu v Olomouci, který je mimo jiné právě na levanduli specialista a moc nám spolu se svou paní v pěstování pomáhá. Jsme jim za to moc vděčni," vysvětluje Lukáš.    

Do Rozjezdů roku je přilákala hlavně šance na lepší zviditelnění projektu a oslovení skupin lidí, ke kterým by se normálně nedostali. "Porotu jsme zaujali nejspíš levandulí a výrobky, které z ní vytváříme. Je to krásná bylinka, známá především v kraji Provence. Možná také i rodinným podnikem a spojením levandulového statku s originálním typem kavárny, díky níž můžeme předat kousek naší radosti také ostatním lidem," usmívá se finalista.

Originální hodiny

Stříbro si odnesl Jan Čížek s projektem Vinylovehodiny.cz. "Přihlásili jsme se projektem Vinylovehodiny.cz, který běží už od prosince 2014. Spočívá v recyklaci starých vinylových desek. Dáváme totiž vinylovým deskám druhou šanci tím, že z nich vyrábíme hodiny. Vyřezáváme do desek nejrůznější designy, které sami vymýšlíme nebo navrhujeme na přání zákazníka, a potom je osazujeme kvalitním netikacím hodinových strojkem. Kromě hodin se chystáme vyrábět designové fotorámečky a vyrábíme také šperky," popisuje finalista.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.