Co je Contipro

Zakladatelé

Firmu založilo počátkem 90. let šest kolegů z akademického prostředí. Dnes ji vlastní dva z nich. Biochemik Vladimír Velebný (na snímku) se před vstupem do byznysu věnoval výzkumu tkání cév a pokožky na královéhradecké medicíně, nyní vede firemní vývoj. Technický ředitel Petr Pinkas přišel z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Klíčový produkt

Kyselina hyaluronová (hyaluronan, hyaluronát) je přirozeně obsažena v pojivových, kožních a nervových tkáních lidského těla. Ve větším množství je v očích či kloubech. Využívá se v kosmetickém průmyslu a dále v lékařství - pro hojení ran, regenerativní medicínu a tkáňové inženýrství.

Contipro ve farmacii

Firma vyrábí už několik let první léčebný přípravek Hyiodine, směs hyaluronanu a jódu. Pomáhá k léčení ran, například bércových či diabetických vředů, operačních ran apod. V ČR ji pojišťovny hradí jen na doporučení revizního lékaře. Většinu produkce Contipro prodává v zahraničí. Nyní chystá další produkty pro medicínu, nejblíže uvedení na trh jsou kryty ran z hyaluronových nanovláken.

Hospodaření

Loňský obrat Contipra činil 379 milionů korun, zisk 70 milionů. Do výzkumu vložila firma 81 milionů korun. V posledních letech jí rostou tržby minimálně o pět procent ročně.

Firma Contipro zažívá zlom. Od počátku 90. let stály její zisky hlavně na výrobě farmaceutických a kosmetických surovin. Teď, po téměř více než deseti letech výzkumu, se chystá naplno vstoupit na trh s vlastními léčivy. A také s vlastní technologií na výrobu speciálních nanomateriálů.

Nanostroj je tak trochu vedlejším produktem vývoje Contipra: firma potřebovala zařízení, jež by dokázalo vyrábět z hyaluronanu prostorově uspořádaná, přesně směrově orientovaná nanovlákna. Když ho nenašla na trhu, vyvinula vlastní.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.